Uzun ve sağlıklı yaşam diyeti

Uzun ve sağlıklı yaşam diyeti

Ana öğünleri de, ara öğünleri de atlamayın.
Hayvansal proteinleri abartmayın. Gereğinden çok yağlı et, derisi alınmamış tavuk, tam yağlı süt ürünü yemek zararlı olabiliyor. Protein sağlık için hayati bir besindir, ama özellikle hayvansal proteinlerin fazlasının hızlı yaşlandırdığı biliniyor. Erkekseniz günde 100, kadınsanız 50-75g proteine ihtiyacınız vardır. Bu ölçü olarak 3-4 köfte kadar etin, tavuğun, balığın karşılığıdır.

1/ 8
Uzun ve sağlıklı yaşam diyeti

Kahvaltıya zaman ayırın.
Kahvaltıda protein almayı unutmayın. Sabah kahvaltılarınızı çeşitlendirin. Yoğurt, taze ve kuru meyveler, yağsız sütle karıştırılmış kahvaltı gevrekleri, ceviz, kuru meyvelerden de yararlanın. Ara öğünlerde elma, az yağlı yoğurt, kuru kayısı, üzüm, erik, birkaç ceviz veya fındık ya da badem yiyebilirsiniz.

2/ 8
Uzun ve sağlıklı yaşam diyeti

Tuzlu, konserve edilmiş yiyecekleri, cipsleri, paketlenmiş yağ, tuz, şeker dolu, unlu yiyecekleri uzağınızda tutun. Daha az şeker ve tuz tüketmeye çalışın. Şekerin ve tuzun yaşlandıran maddeler olduğunu unutmayın. "3 beyazdan uzak durun" öğüdüne sadık kalın. Beyaz ekmek (ve benzeri beyaz un mamulleri), şeker ve tuzu en aza indirin.

3/ 8
Uzun ve sağlıklı yaşam diyeti

Kafein içeren yiyecek ve içecekleri sınırlayın. Günde 2 kahve yeterlidir. Alkolü ya hiç kullanmayın ya da kararında bırakın. Yeteri kadar su içtiğinizden emin olun. Suyu yemeklerle değil, aralarda için.

4/ 8