Vajinit nedir?

Vajinit nedir?

Vajinit, pek çok kadının karşılaştığı fakat çoğumuzun hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı bir hastalıktır. Peki nedir vajinit? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan’a sorduk.

1/ 13
Vajinit nedir?

Vajinit, vajina iltihabına verilen isimdir. Hayatın her döneminde görülebilirse de en çok cinsel olarak aktif kadınlarda görülür. Dünyada tüm kadınların üçte birinde, hayatları boyunca en az bir kez bu şikayet görülür.

Kadının vajinasından, az bir miktarda kokusuz, sümük kıvamında berrak veya bulanık beyaz sıvı gelmesi normaldir. Bu salgı, dokuyu ıslak ve sağlıklı tutar. Önemli bir diğer özelliği de cinsel ilişki esnasında kayganlığı sağlamasıdır. Vajina normalde çeşitli zararsız mikropları denge halinde barındırır, böylece normal işlev görebilir. Bazı durumlar vajinanın bu normal dengesini bozar ki bu vajinite sebep olur.

2/ 13
Vajinit nedir?

VAJİNİT ÇEŞİTLERİ

Eşe geçen vajinit
Buna sebep olan mikroplar kuyruklarıyla hareket edip vajinal ortamda kolaylıkla üreyerek vajinite sebep olabilir. Cinsel yolla bulaştığı düşünülür. Bu yüzden mutlaka eş tedavisi de verilir. Bu enfeksiyonu taşıyan bir erkek çoğunlukla hiçbir hastalık belirtisi göstermez ve bir ilişkide bile enfeksiyonu eşine kolaylıkla bulaştırabilir.

Bu vajinit diğer vajinitlerle birlikte görülebilir. Henüz yeterince kanıtlanmamış olmasına karşın ortak kullanım alanlarından, kullanılan tuvaletlerden, havlulardan, iç çamaşırından bulaştığı düşünülür.

Bu vajinit sıklıkla belirti vermeyen bir enfeksiyon olmasına rağmen bazen sarı-yeşil köpüklü, kötü kokulu, bol vajinal akıntı dış genital üreme organlarında kaşıntı ile birlikte görülür. Bu akıntı özellikle ilişki sonrasında hissedilir.

Eğer hekim rutin kontrolü sırasında ya da smear raporunda bu mikrobu saptamışsa mantarların aksine hiçbir şikayeti olmasa bile mutlaka tedavi uygulanır. Bunun nedeni bu enfeksiyonun cinsel ilişkide kolaylıkla diğer tarafa bulaşabilmesidir.
Gebelikte bu vajinitin gözlenmesi erken doğum tehdidine neden olduğu için tedavisi mutlaka yapılır.

Vajinit deyip geçmemek gerekir. Özellikle bu mikroptan korunmanın tek yolu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma önlemlerine uyulmasıdır. Ortak kullanıma açık tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşırı gibi özel eşyaları başkalarıyla paylaşmamak ve temiz olduğundan emin olunmayan havuzlara girmemek uyulması gereken kurallardandır.

Tedavide fitil veya tablet kullanılır ve eş ile eşzamanlı kullanım önerilir.

3/ 13
Vajinit nedir?

Mikropsuz vajinit
Bir mikrop tarafından oluşturulmaz, ama akıntı, kaşıntı, yanma, kuruluk ve özellikle hormon eksikliğine bağlı vajinal tahriş yapabilir. Emzirme sırasında veya daha sıklıkla menopozdan sonra görülür. Bazen de kadın hormon düzeylerinin düştüğü herhangi bir zamanda izlenebilir. Tedavisi, eksik olan hormonu dışarıdan vermektir.

4/ 13