Yaz depresyonu nasıl geçer?

Yaz depresyonu nasıl geçer?

Hep depresyonun sonbaharda ve kış aylarında yaşandığını düşünsek de yaz aylarında da depresyona girilebiliyor. ABD’de bulunan Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce yapılan bir araştırmada “Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu” (Seasonal Affective Disorder) adlı depresyonun yaz aylarında da ortaya çıktığı belirlendi.

1/ 11
Yaz depresyonu nasıl geçer?

Yaz depresyonunun nedenleri
Uzmanlara göre yazın çocukların okullarının tatile çıkması ve tüm yaz boyunca onları oyalamak üzere rutininizin dışına çıkmak; aşırı sıcak ve nemli havalar; aşırı sıcaklardan dolayı klimalı odaya kapanma; sıcaktan dolayı yeme içme alışkanlıklarının değişmesi; yıllık iznin yeme içme, uyku ve işinizi bölüp yine rutininizi bozması; vücut imajının bozulması ve kendini beğenmeme nedeniyle sıcağa rağmen eve kapanıp asosyalleşme; tatil, yaz okulu gibi ekstra masraflar nedeniyle finansal kriz yaşama yaz depresyonunun sadece bazı nedenleri.

2/ 11
Yaz depresyonu nasıl geçer?

Yaz depresyonunun belirtileri
Hüzün, umutsuzluk duygusu, baş ağrısı, iştah kaybı, uyku sorunu, kilo kaybı ve endişe durumu gibi değişik semptomlarla kendini gösteren yaz depresyonunun üstesinden gelme yolları Pudra.com’un bu yazısında.

3/ 11
Yaz depresyonu nasıl geçer?

Eğlenceli bir şeyler planlayın
İlla ki pahalı bir şeyler olması gerekmiyor. İzinli olduğunuz günde arkadaşlarınızla bir akşam yemeği ya da gündüz piknik düzenleyebilirsiniz. Her günü eğlenceli geçiremezsiniz elbette ama arada yapacağınız küçük eğlenceli kaçamaklar bir hafta boyunca kendinizi iyi hissetmek, çalışma günlerinizde sizi motive etmek için size fırsat verir.

4/ 11