Bedenime hapsolmuştum

"Bedenime hapsolmuştum"

Bedenime hapsolmuştum

Ekranlara veda eden “Kayıp Şehir” dizisinde Duygu karakterini canlandıran Ayta Sözeri ile buluştuk. Sözeri; oyunculuğa çok erken yaşta ailesini kırmamak adına yıllarca erkeği oynayarak başlamış. Ama, kendisini o bedene hapsolmuş gibi hissetmiş. Cinsiyet değiştirmiş ve trans bir kadın olmuş. Her transseksüel gibi o da ayrımcılığa maruz kalmış zaman zaman.

METİN UYAR

1/ 16
Bedenime hapsolmuştum

Transseksüel bir kadın olduğu için ev bulamadığını söyleyen Sözeri’ye geçtiğimiz pazar kutlanan doğum gününe katılan Sezen Aksu; “Al eşyalarını, yarından itibaren gel benim evime, iki kardeş yaşayalım” diyerek destek vermişti. Oyunculuğunun yanında solistlik de yapan Sözeri; İstanbul’a da şarkı söyleyebilmek ve dizilerde, filmlerde rol alabilmek hayaliyle gelmiş. Görünen o ki tüm hayallerini artık içinde mutlu olduğu bedeninde gerçekleştirmiş.

2/ 16
Bedenime hapsolmuştum

Oyunculuğa erken başladığınızı söylemişsiniz. Biraz anlatabilir misiniz?

İlkokul yıllarında skeçler yazardım. Rolleri mahalledeki arkadaşlarıma dağıtırdım. Sonra da mahallede oynardık. Ama sanırım, sen yıllarca sevdiğim insanları kırmamak için oynadığım rolleri sordun. Evet, mesela ailemi kırmamak adına yıllarca erkeği oynadım.

Ailelerinin trans bireylere yönelik davranışları, destekleri ne kadar önemli?
Bunu en iyi LİSTAG gönüllüleri anlatabilir. Hem aile bireyleri her zaman birbirine destek olmalı diye öğretmiyorlar mı? E tamam, o trans çocuklar da o ailelerin bir üyesi.

3/ 16
Bedenime hapsolmuştum

Ailenizin yanında kendiniz olabiliyor muydunuz?
Bedenimin içinde kendim değildim ki, ailemin yanında kendim olayım. Ailemin yanında olmakla alakası yok. O bedenin içinde rahat değildim.

Bir bedene hapsolmak gibi mi?
Trans bir birey değil de, sadece çok kilolu olduğunu düşün. O bile istemediğin bir bedenin içinde hapsolmak değil midir? Evet, işte bu yüzden rejim ve en sonunda estetik yaptırmıyor mu insanlar? Trans bireyken bir erkek bedenine hapsolmuş gibi hissediyorsun tabii ki.

4/ 16