Ece Sükan hayata aşığım diyor

Ece Sükan model, modacı ve oyuncu, diğer yandan moda editörlüğü dersleri veriyor.

Ece Sükan hayata aşığım diyor

HAYATA AŞIĞIM

Ece Sükan kendi deyimiyle üretken, çalışkan, sorumluluk sahibi ve enerjisi yüksek biri. Model, modacı ve oyuncu, diğer yandan moda editörlüğü dersleri veriyor. Hello dergisine konuşan Sükan, “Bende proje bitmez. Hayata aşığım” diyor.

1/ 18
Ece Sükan hayata aşığım diyor

Modaya olan tutkunuz ne zaman başladı?

- İçgüdüsel olarak giyinmeye ve kıyafetlere hep meraklıydım. Annemin tiyatro yıllarında kostümlerle iç içe geçen bir çocukluk, okul yıllarında moda dergilerine olan tutkum, ileriki yıllarda moda editörlüğü ve modellik, New York’ta da iyice bilinçlenen ‘vintage’ merakı, tüm bunlar birbirini besleyen ve bir diğerine altyapı hazırlayan dönemler oldu. Üniversitede psikoloji okudum. Çok keyif alarak okulumu bitirdim fakat o zamanlarda da biliyordum ‘moda editörü’ olmak istediğimi. Yani şöyle dönüp baktığımda içimde hep olan bir tutkuymuş moda. Aslında zaten bir şeye tutkun ya baştan vardır ya da hiç yoktur.

2/ 18
Ece Sükan hayata aşığım diyor

Vintage modasını Türkiye’ye getiren isim oldunuz. Biraz anlatabilir misiniz?

- Vintage aslında bir trend değil. Trendler gelip geçicidir. Evet belki birçok kişi ‘vintage’ çok popüler olduğu için ilgi gösteriyordur ama mesela benim için herşeyin ‘vintage’ı güzeldir. Tıpkı eski filmleri ve müzikleri daha çok sevdiğiniz gibi. Ece Sükan Vintage- Mavi jeans işbirliğine gelince şöyle özetleyebilirim; dünyanın her yerinde büyük markalar bu tip işbirliklerine girmiş durumda. Mavijeans de belli mağazalarına ‘Ece Sükan Vintage’ köşeler yapmak istedi ve ben de onlar için özel daha casual, genç, renkli vintage bir koleksiyon seçtim. Bunun yanında da bazı jeanleri vintage ruhuna uygun olarak yorumladım. Bir bölüm de vintage modellerden yeni üretimler yaptık. Bu projeyle ‘vintage’ kültürü daha da yaygınlaşacak diye düşünüyorum ve gençler bunu sokağa taşıyacak.

Sizi bu işinizde başarılı kılan nedir?

- İnsanın kendisi için tanımlamalar yapması zordur. Üretken, çalışkan, sorumluluk sahibi ve enerjisi yüksek biriyimdir genelde...

3/ 18
Ece Sükan hayata aşığım diyor

OYUNCULUKTA İLERLİYORUM

Dolabınızda olmazsa olmaz parçalar nelerdir?

- ‘Art deco’ takılarım, vintage elbiselerim, saatlerim, yüksek topuklu ayakkabılarım, kemerlerim, şapkalarım.

İş hayatınızdaki başarınız aşk hayatınızla doğru orantılı mı?

- Böyle bir doğru orantı kimse için geçerli olmaz diye düşünüyorum. Bu işlerin bir formülü yoktur ki... Hayat da bir sürü dönemden oluşuyor bence, yani kişinin kendi yolculuğu öyle. Benim için de yepyeni bir dönem yaşıyor olmamın heyecanı var. Oldukça pozitif ve yüksek bir enerjiyle giriyorum bu yaz aylarına. Heyecan duyuyorum hayata karşı.

4/ 18