En gerçekçi sahneler

1990 ve 2000'li yıllarda çekilen, içeriğindeki gerçek sevişme sahneleriyle çok tartışılan filmler..

En gerçekçi sahneler

TABU YIKAN FİLMLER

Sinema tarihinde öyle yönetmenler ve onların çektiği öyle filmler var ki onları unutmak mümkün değil. Bunun sebebi de anlatmak istediklerini beyazperdeye taşırken tabuları yıkmaları.. Hem de ağır eleştirileri göz önüne alarak. Aralarında Michael Winterbottom, Nagisa Oshima, Lars von Trier'in de bulunduğu bazı yönetmenler benzerine fazla rastlanmayan bir şekilde senaryodaki cinsellik içeren sahneleri gerçeğe dönüştürünce bu filmler de tarihe geçti. 1990 ve 2000'li yıllarda sadece konusuyla değil anlatım tarzıyla ve içeriğindeki gerçek sevişme sahneleriyle çok tartışılan o yapımlar.

1/ 18
En gerçekçi sahneler

Geri Zekalılar

Danimarkalı yönetmen Lars von Trier'nin 1998 tarihli filmi Idioterne (Geri Zekalılar) “normal” insanların arasına karışıp zihinsel özürlü gibi davranarak yaşadıkları toplumun değerlerine aykırı olmayı hedefleyen bir grup insanın öyküsünü anlatıyor. Gittikleri her yerde anarşi yaratan ve insanlara rahatsızlık veren, onları kızdıran, gülünç duruma düşüren bu grup için hiçbir şey içlerinden birinin oyunu yeni bir şekilde oynaması ve sınırların ötesine geçmenin yolunu keşfetmesi kadar tatmin duygusu vermez. Karen bu grubun üç üyesiyle karşılaşınca kendini istemeden onların küçük oyunlarının içinde bulur ve davranışlarının ne anlama geldiğini keşfedip kendi de oyunna katılınca hepsini memnun eder.. Yönetmen Lars von Trier bu filmi efekt ve makyaj kullanmadan sadece doğal ışığın kullanıldığı Dogma akımının etkisinde çekmişti.

2/ 18
En gerçekçi sahneler

Pola X

Herman Melville'in romanından uyarlanan film yönetmen Leo Carax'ın imzasını taşıyor. Pola X, Normandiya'da bir şatoda annesi Marie ile birlikte yaşayan Pierre'in öyküsü üzerine kurulu. İyi görünüşlü ve zenginler. Birbirlerini seviyorlar. Pierre her sabah babasının ona bıraktığı motorsiklete binip sarışın nişanlısı Lucie'yi görmeye gidiyor. Onlar da birbirlerini çok seviyorlar. Bir gece Marie, Pierre'e Lucie ile evlilik tarihinin artık belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Ancak o gece karanlık ormandan şatoya yabancı bir kadın çıkageliyor. Doğu Avrupa aksanıyla konuşan ve isminin Isabelle olduğunu söyleyen kadın Pierre'e "Sen tek çocuk değilsin. Ben senin kızkardeşinim" diyor. Pierre ona inanıyor ve herşeyi iptal edip Isabelle ile Paris'de yaşamaya karar veriyor.

3/ 18
En gerçekçi sahneler

Romans

Beyazperdenin tartışmalı yönetmenlerinden Catheine Breillat'nın imzasını taşıyan film, eşiyle birlikte olamayan bir ilkokul öğretmeninin öyküsü üzerine kurulu. Maria, kocasını çok sever. üstelik son derece güzeldir de ama kocası bir tülü onunla birlikte olmak istemez. Bunun üzerine Marie, hayatına değişiklik katmak için farklı çevrelerin içine girmeye karar verir. Bazı eleştirmenler tarafından pornografik olmakla eleştirilen film, ülkemizde kesintisiz olarak gösterime girmişti.

4/ 18