Öpüşmek şart mı?

Öpüşmek şart mı?

Öpüşmek şart mı?

Çağatay Ulusoy geçtiğimiz günlerde yeni filmi ‘Delibal’ın galasında “Aşk filmlerinde öpüşme sahnesi inandırıcılık için gerekli, seyirci bunu görmek istiyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ulusoy’un bu sözlerini Haftasonu dergisi Yeşilçam’ın duayen isimlerine ve genç oyunculara sordu, işte ortaya çıkan tablo.

Kaynak: www.gazetevatan.com

1/ 6
Öpüşmek şart mı?

Yeşilçam deyince 50 sene öncesinden bahsediyoruz. O dönemin bütününe yakışıyordu öpüşmemek veya öpüşüyor gibi yapmak. Şimdi gelinen yerde hayatı her yönüyle aksettirmek daha gerçekçi. Gene de romantik aşk filmlerinde erotizme kayan abartılı öpüşme bana ters geliyor. Hikayenin olmazsa olmazıysa ona bir şey diyemem.

2/ 6
Öpüşmek şart mı?

Geçmişte Türk sinemasında daha idealize edilmiş tipler filmlerde yer alıyordu. O zamanların şartları değerlendirildiğinde yine inandırıcılık vardı. Zamanın değişime olan etkisiyle birçok şey değişti bugüne kadar. Bu açıdan günümüz filmlerine baktığımızda yer alan öpüşme sahneleri de yine içinde bulunduğumuz zamanı anlatıyor diye düşünüyorum. Gerçekliğini koruyup herhangi bir abartıya yer verilmediği sürece bu sahneler elbette olmalı.

3/ 6
Öpüşmek şart mı?

Profesyonel bir oyuncu senaryo neyi gerektiriyorsa onu yapmak durumunda. Bu hepimiz için geçerli bir durum. Şu bir gerçek tabii; sadece öpüşme sahnesi olarak değil, aşk filmi olmayan filmlerde de seyirci aşkı görmek istiyor. Yani seyirci özünde aşkı izlemeyi seviyor. Ama o aşkı anlatmak için ille de öpüşme sahnesi gerekmiyor elbette. Oyuncu gerçekten rolüne inanarak oynuyorsa, onu seyirciye geçiriyorsa, o tamamdır. O zaman ortaya iyi iş çıkıyor.

4/ 6