Oscarın en güçlü kadın adayları

Oscar'da yardımcı kadın oyuncu dalında en güçlü 10 kadın aday...

Oscarın en güçlü kadın adayları

1. Penelope Cruz – Barcelona, Barcelona (Vicky Cristina Barcelona)

Ödül sezonunun başlamasıyla dağıtılan hemen hemen bütün Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini alan Penelope Cruz, şu an çoğu kişi tarafından ödülün en büyük favorisi olarak görülüyor. Los Angeles ve New York gibi büyük eleştirmen ödüllerinin ikisini birden alan oyuncu şu an bu kategorinin rakipsiz lideri. Woody Allen’ın mekan değiştirerek Barcelona’da çektiği filmde sorunlu bir sanatçıyı canlandıran ve filmin en büyük kahkaha kaynağı durumundaki Cruz, tam olarak Akademi’nin de çok sevdiği yardımcı bir rolde karşımıza çıkıyor. Üstelik eğer oyuncu bu yıl Oscar’ı kazanırsa ödülü geçen senenin en iyi yardımcı erkek oyuncusu seçilen sevgilisi Javier Bardem’in elinden alacak.

1/ 11
Oscarın en güçlü kadın adayları

2. Viola Davis – Doubt

Aynı adlı ünlü bir tiyatro oyunundan, bizzat oyunun yönetmeni tarafından beyazperdeye aktarılan ‘Doubt’ oyuncu kadrosuyla dikkat çeken bir film. Altın Küreler ve SAG ödüllerinde film dört oyuncusuyla beraber adaylık aldı ki bunun Oscar’larda da tekrarlanması büyük bir olasılık. Viola Davis ise filmin en can alıcı sahnesinde boy gösteriyor. Sadece tek fakat uzun bir sahnesi olan oyuncunun etkileyici bir performans sergilediğinde hemfikir olan sinema çevreleri, Davis’in bu rolüyle Oscar adaylığı alacağı konusunda da fikir birliğine sahip. Özellikle dağıtılan ödüllerde Cruz’un arkasından hep ikincilik ödülü alması, bunun yanından kimi küçük eleştirmen gruplarının listelerinde de bu kategoride ödüle ulaşması da Davis’i Cruz’un bu kategoride en büyük rakibi haline getirdi.

2/ 11
Oscarın en güçlü kadın adayları

3. Kate Winslet – The Reader

Miramax’in eski patronu Harvey Weinstein’ın, filmi Oscar sezonuna yetiştirmek için yönetmen Stephen Daldry’e yaptığı baskılarla sinema gündemine oturan ‘The Reader’, pek de iç açıcı olmayan eleştiriler aldı. Bunun yanında filmin asıl Oscar kozu Kate Winslet’ın hangi kategoride yarışacağı uzun süre muallakta kalsa da, oyuncunun bu senenin diğer iddialı filmi “Hayallerin Peşinde”de (Revolutionary Road) bariz bir şekilde başrolde olmasından dolayı Winslet, ‘The Reader’ ile yardımcı kadın oyuncu kategorisinde yarışıyor. Hemen hemen herkes oyuncunun performansının başarısı konusunda fikir birliğine vardı, fakat eleştirmen ödüllerinde pek ön plana çıkamadı. Bunun yanında bu kategori sorunundan dolayı bazı eleştirmenler oyuncuya kadın oyuncu dalında ödül verdiler. Umarız Akademi üyeleri Kate Winslet’a kampanya yapıldığı kategoride oy verir ve onun adaylığını çalmazlar.

3/ 11
Oscarın en güçlü kadın adayları

4. Taraji P Henson – Benjamin Button’ın Tuhaf Öyküsü (The Curious Case of Benjamin Button)

Eleştirmenler, fragmanında oldukça duygusal görünen film, David Fincher’ın elinde soğuk ve seyirciye uzak bir filme dönüştüğünü söylüyorlar. Fakat bu mesafeli yaklaşım içinde Henson’ın performansının filmin duygusal anlamda en önemli artısı olduğu belirtiliyor. Bir merdiven kenarına bırakılan Benjamin Button’ı alıp büyüten ve ona annelik yapan Queenie’yi canlandıran Henson, Akademi’nin yine sevdiği şefkat dolu kadın rolüne cuk oturuyor. Özellikle filmin Oscar’larda başarılı olacağının sinyallerini aldığımız şu günlerde Henson’ın performansı es geçilmeyecektir.

4/ 11