RTÜK dizileri fişlemiş!

RTÜK’ün tüm kanallardaki dizileri fişlediği ortaya çıktı.

RTÜK dizileri fişlemiş!

Televizyon dizileri, “Muhteşem Yüzyıl” tartışmasıyla gündemde zirve yaparken RTÜK’ün tüm kanallardaki dizileri fişlediği ortaya çıktı. “RTÜK’ün Wikileaks belgesi” olarak adlandırılan raporda diziler hakkında ilginç saptamalar yer alıyor. İşte bazıları: “Belden aşağı espriler var”, “Bekâretin önemsizliği öne çıkarılıyor”, “Türk tarihi çarpıtılıyor”, “Derin devlet meşrulaştırılıyor”
RADYO ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle tırmanan dizi filmtartışmasına hazırladığı raporla farklı bir boyut kazandırdı. Uzmanların hazırladığı raporlarda; farklı kanallarda yayınlanan dizilerle ilgili ilginç tespitler yapılıyor. Rapor, RTÜK İletişim Merkezi’ne gelen şikâyetlerden de yola çıkılarak hazırlandı. Uzman görüşleri RTÜK gündemine de alındı.

1/ 14
RTÜK dizileri fişlemiş!

KÜÇÜK SIRLAR: Gençler lise çağında olmalarına rağmen cüretkâr hayatları ve sınıf ayrılıklarına yapılan vurgu dikkat çekiyor. Lise öğrencilerinin okula lüks araçlarıyla; genç kızların abartılı makyajlarıyla gitmeleri, okul dolaplarında içki şişeleri bulundurmaları, okulda sevgilileri ile öpüşebilmeleri dikkat çekiyor. Varlıklı aile çocuklarının aynı koleje burslu olarak devam eden başka bir öğrenciyi, “varoşcan” diye aşağılamaları da dikkat çekici.

2/ 14
RTÜK dizileri fişlemiş!

ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ: Ali, eşinden ayrı bir ilişkisi olması ve karısı hapisteyken sevgilisini çocuklarının olduğu eve getirmesi, çocuklarını dövmesi gibi nedenlerle örnek baba profili çizmemektedir. Aylin’in babası yaşında bir erkekle duygusal ilişki yaşaması uygun bir davranış olmamıştır.Mete’nin de babasına, “Geberteceğim lan seni” demesi, çocuklara ve gençlere kötü örnek oluşturabilecek niteliktedir.

3/ 14
RTÜK dizileri fişlemiş!

FATMAGÜL’ÜN SUÇU NE?: Daha birinci bölümünde sansasyonel bir şekilde dakikalarca adeta görsel bir duruma sokulan tecavüz sahnesi yaşanıyor. Bu sahne kullanılarak reyting planlaması yapılmakta, toplumsal bir yara amacından saptırılarak tamamen tecimsel bir amaca tahvil edilmektedir. Bu tür yapımlar değer yargılarını zaafa uğratmakla birlikte, yaşanan olayları ajite ederek yayıncılığa alet etmektedir.

4/ 14