Sahne hayali kuran bir bulaşıkçı

Sahne hayali kuran bir bulaşıkçı

İşte O Ses Türkiye'nin en büyüleyen iki sesi

'Baba nasihati ile başladım'

En iddialı yarışmacılardan Ayda Mosharraf'ın babası İranlı, annesi ise Kafkas göçmeni. 5 dil bilen güzel yarışmacı baba nasihatı ile beste yapmaya başlamış.

1/ 31
Sahne hayali kuran bir bulaşıkçı

O Ses Türkiye'nin en güçlü seslerinden Ayda Mosharraf, İranlı bir baba ile Türk annenin kızı. Halil Sezai'den duyduğumuz 'İsyan'ı okuduğunda 'böyle bir ses şimdiye kadar nasıl keşfedilmez' diye insanı 'isyan' noktasına getiren Ayda'nın annesiyle babasının buluşma noktası ise çok çarpıcı. Çünkü buluşma noktaları ne Türkiye ne de İran. Annesi Filiz Hanım, babası Sina ile İsveç'te tanışıyor. 3 çocukları dünyaya geliyor. Ayda iki numara. Anne Filiz Mosharraf Türkiye'de kızına destek olurken baba Sina ile küçük kardeş Nina İngiltere'den yarışmayı takip ediyor. Abla Armağan ise İsveç'ten izliyor. Yarı final bittiğinde telefonla ilk tebrik edenler de onlar oluyor.

2/ 31
Sahne hayali kuran bir bulaşıkçı

5 dil biliyor

Ayda 18 yaşına geldiğinde Mosharraf ailesi İngiltere'ye taşınıyor. Anne Filiz Mosharraf, çocuklarını nasıl yetiştirdiğini ise şöyle anlatıyor, "Eşim İranlı. Çocuklarımıza İran kültürünü de öğretmemiz gerekiyordu. Bütün bunları hayata geçirebilmek için hem benim, hem babasının hem de yaşadıkları ülkenin dillerini öğrenmeleri gerekiyordu. Farsça, Arapça yazıldığı için kursa gönderdik. Okulda zaten İsveç dilini öğrendiler. Türkçe öğretmenler iyi olmadığı için evde ben öğrettim Türkçeyi. Şimdi Ayda Türkçe, Farsça, İngilizce, İsveç dili ve İspanyolca biliyor."

3/ 31
Sahne hayali kuran bir bulaşıkçıYÜZLERCE BESTE

Ayda, babasının 16 yaşına geldiğinde müzik ile ilgili çok önemli bir konuşma yaptığını söylüyor: "Bana 'Tamam yeteneğin var. Çok güzel şarkı söylüyorsun. Ama unutma senin gibi yüzbinlerce insan var. Senin orjinal olman lazım. Bu da enstrüman çalarak ve beste yaparak mümkün olabilir" dedi. Babamın bu sözleri üzerine önce gitar öğrendim. Sonra besteye yapmaya başladım. Şu anda yüzlerce İngilizce bestem var" Ayda bu yarışma için İngilitere'deki okulunu dondurduğunu söylüyor. Aldığı eğitimi ise şöyle açıklıyor, "18 yaşında İngiltere'ye geldikten sonra önce bir yıl eczacılık okudum, sonra bıraktım. Bir yıl da hemşirelik okudum ama onu da bıraktım. 1,5 yıldır psikoloji eğitimi alıyordum ama bu yarışma için onu dondurdum. Şu anda sadece müziğe odaklanmış durumdayım."

4/ 31