Türk gelininden güzeli var mı?

Ahmet Kural ve Murat Cemcir ile röportaj

Türk gelininden güzeli var mı?

Ahmet Kural ve Murat Cemcir son dönemin en önemli komedi yıldızları. Kendi deyişleriyle farkları, seyircinin zekâsını aşağılamamaları. İkiliyle bu hafta vizyona giren ‘Düğün Dernek’ filmini konuştuk

(Hürriyet)

1/ 13
Türk gelininden güzeli var mı?

Siz milenyumun Zeki-Metin’i misiniz?

AHMET KURAL: Hayır biz milenyumun Cenk’le Erdem’iyiz!

MURAT CEMCİR: Öyle bir iddiamız yok. Bizi yaptığımız iş haricinde de çok görüştüğümüz ve kardeş gibi olduğumuz için onlara benzetiyorlar.

Nasıl bir araya geldiniz?

M.C: Ben ‘Gazi’ dizisine konuk oyuncu oldum. Dizi yayından kalktı. Ahmet ‘Bir Bulut Olsam’a konuk geldi. Yine dizi kaldırıldı. Sonra Ahmet ‘Üsküdar’a Giderken’e konuk oyuncu oldu ve dizi bitti. “Birbirimize konuk olursak o işi baltalıyoruz” dedik. Ve birlikte çalışmaya başladık.

2/ 13
Türk gelininden güzeli var mı?

Bu ikiliden nasıl bir mizah çıktı?

M.C: Birlikte olduğumuz projelerde çalıştığımız yönetmenimiz ve yazarımız Selçuk Aydemir, Yeşilçam sinemasıyla Hollywood sinemasını bir araya getiren formülü buldu. Ayrıca bizim filmlerimizde başrol ne ben, ne Ahmet. Başrol sadece hikâye. Çünkü bu ülkenin tek adam filmi izlemeye değil, iyi hikâyeler izlemeye ihtiyacı var.

Günümüzde Türk komedisi denince akla argo ve küfür geliyor. Sizin mizahınızda bu ne kadar yer alıyor?

A.K: Şaka yaparken küfürle hiç ilgilenmiyoruz. Sadece içgüdüsel olarak ve o an için çok gereken bir durum varsa kullanıyoruz.

Türk mizahına ne kattığınıza inanıyorsunuz?

M.C: Komediyi bizden önce ve sonra diye ikiye ayırıyorum.

3/ 13
Türk gelininden güzeli var mı?

Sizden önce ne vardı? Sonra ne oldu?

M.C: Bizden önce birçok insan seyircinin zekâsını aşağılıyordu. Orta ve Doğu Anadolulu seyirciyi hor görüyordu. Onun saflığı üzerinden şaka yapan bir zihniyet vardı. Bunu değiştirdik. Seyirciye “Sen çok zeki bir adamsın” dedik. Ve bizden öncekilerden ayrıldık.

SIRADA ‘ÇALGI ÇENGİ’ VAR

Hayranlarınız sizden ‘Çalgı Çengi’nin devamını beklerken ne oldu?

Murat Cemcir: ‘Düğün Dernek’ uzun zamandır aklımızdaydı. İlk bu filmi çekmek istemiştik ama paramız yoktu. Artık aklımızdan çıkarmak istedik. Tabii ‘Çalgı Çengi’ de devam edecek. O bir üçleme.

4/ 13