Ünlülerden Kürt açılımı a yorum

Sezen Aksu Erdoğan'a "açılımı destekliyorum" diye mesaj gönderince camia ikiye bölündü.

Ünlülerden Kürt açılımı
a yorum

Sezen Aksu AK Parti Hükümeti’nin ‘Kürt açılımı"na destek olmak için Başbakanlığı arayıp açılıma destek verdiğini söyledi. Aksu'nun bu hareketi sanat camiasını ikiye böldü. Kimi tepkiyle karşıladı, kimi alkışladı. Hülya Avşar "Ne biliyor ki konuşuyor" derken, İbrahim Tatlıses ve Sibel Can "ayakta alkışladı"

AKSU: DESTEK VERMEYENLER İKİ CİHANDA LEKELİ

Makamını aradığında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir görüşmede olduğu, en kısa sürede kendisine döneceği bilgisi verilen Sezen Aksu, bunun üzerine Türkiye’de yaşanan sürece dair düşüncelerini Başbakan’a aktarılmak üzere Özel Kalem Müdürlüğü’ne iletti. Aksu, telefonda şu notları iletti: “"Annemle, babamla konuştum. Son açılımınızı hep birlikte, canı gönülden destekliyoruz. Sürecin güzel bir şekilde tamamlanması için elimden geleni yapmaya hazırım. Annem ve babam, bu sürecin karşısında duranları iki cihanda lekeli kabul ediyorlar, ben de öyle görüyorum. Türkiye'nin her köşesinde ayrı bir güzellik var. Türkiye'nin her karesi aynıdır, bizim ayrımız gayrımız yok, olamaz da" dedi.

Aksu'nun bu sözleri sanat camiasını ikiye böldü.

1/ 13
Ünlülerden Kürt açılımı
a yorum

YAVUZ BİNGÖL: BU İŞİ AKP TEK BAŞINA ÇÖZEMEZ

“Kürt sorunu bir gecede çözülecek iş değil. Bu iktidar bunu sahipleniyor, bunu çözeceklerini söylüyor. Ortada henüz hiçbir şey yok. ‘Bunu çizdim, oynamıyorum’ da diyebilirler, kaçabilirler. Aydınlıkçı, ilerici, devrimci, demokrat, sosyalist ve Marksist insanları da içlerine almaları gerekir. Her kesimden insanı katmazlarsa, bu iş zaten olmaz. Askerlerimizin şehit olmaması, gözyaşlarının dinmesi, 30 yıldır akan su kanın durması gerek tabii. Anne yürekleri Türk ve Kürt olarak yanıyor. Hükümet bunu üç sendikacı ve iki parti ile görüşme yaparak başaramaz. Bu işi AKP tek başına zaten çözemez.”

2/ 13
Ünlülerden Kürt açılımı
a yorum

TARIK AKAN: KİMSE İÇERİĞİNİ BİLMİYOR

“Ortada henüz bir şey yok. Açılım diyorlar, neyin açılımı? Maddeleri ortaya koysunlar, ondan sonra biz de fikir ve düşüncelerimizi söyleyelim. Ne olduğunu bilmediğimiz konu hakkında ne söyleyebiliriz ki? Şu an benim söyleyebileceğim bir şey yok. Bekleyip göreceğiz.”

3/ 13
Ünlülerden Kürt açılımı
a yorum

HÜLYA AVŞAR: NE BİLİYOR Kİ KONUŞUYOR?

“Açılımın ne olduğunu bilmiyorlar, kimse bilmiyor. Sezen Aksu bununla ilgili yorum yapmış ama kendisi de içeriğini bilmiyor. Sezen’in böyle bir yükü üzerine almaması gerekirdi. Neden yorum yapıyor? Ne biliyor ki konuşuyor? Kürt açılımı konusunda Sezen Aksu en son yorum yapan arkadaşımız olmalıdır. Kendisi Kürtçe söylediği şarkılarla açılımını zaten yaptı, destek verdi. Kürt açılımı var da, ne olarak var? Bizlere de açıklasınlar, biz de bilelim. Doğru olduğunu bildiğim tek şey var, çocuklarımızın artık ölmemesi gerektiği. Söyleyeceğim en önemli açılım budur. Hükümet bunu gerçekleştirirse, maddelerini ortaya koyarsa, yıllar sonra Özal’ın açılımlarından nasıl övgüye bahsediliyorsa, Başbakan’ınkinden de öyle bahsedilir. Ama ortada olmayan bir şeyin yorumunu yapmak kimseye düşmez.”

4/ 13