Alfa Romeonun muhteşem dönüşü

Alfa Romeonun muhteşem dönüşü

Alfa Romeo'nun 2011'de konsept olarak sunduğu 4C artık tam olarak üretime hazır. Cayman, Lotus Evora gibi otomobilleri kendine hedef seçen Alfa rakipleri gibi arka ortadan motorlu, arkadan itişli ve sadece iki kişilik. Ağırlığın 1000kg. altında olduğu söylenirken 297 beygir gibi bir güce sahip olacak. Aslında Alfa Romeo şimdiden klasik ünvanı alan 8C deneyimlerini bu otomobile aktardı.

1/ 8
Alfa Romeonun muhteşem dönüşü

Araç 4 metrenin altında bir uzunluğa (süper miniler kadar) ve 2 metre genişliğe (Audi Q7 198 cm. diye düşünün) sahipken yükseklik süper sporlar ebadında 1.18 cm. Anlayacağınız kısa kaslı ve iyi yol tutacak ebatlarda. Tamamı alüminyumdan üretilmiş turbolu (turbo şarj yazmayı sevemedim bir türlü) bir dört silindirli kaputun altında yer alırken şanzıman çift kavramalı olarak tasarlanmış.

2/ 8
Alfa Romeonun muhteşem dönüşü

Alfa'nın son zamanlarda sürüş modlarını seçmeye yarayan D.N.A (Dinamik , Normal , All weather )bu araçta da olacak. DNA'ya birde Race modu eklenecek (R.D.N.A olur herhalde). Şase karbon destekli ve kilogram başına 4 beygir düşüyor. Şöyle kabaca bahsedersek normal bir otomobil için beygir başına 11kg düşerken bu araçta 4 beygir. Normal bir aracın 3 katı daha az yükle baş ediyor da diyebiliriz. Alfa Romeo zaten ezelden beri ateşli (sportif yürekli) otomobiller üretir. 4C bunlardan 33 Stradale'yi kendine örnek almış. Boyutlar, aracın genel duruşu 33 Stradale'nin yeniden yorumlanması gibi. Bu yorumu 8C örnek alınarak yaptığınızda ortaya sanat eseri kıvamında bir araç çıkıyor. Aşağıda bu ''eserlerden'' ilham alınanları sizlerle paylaşmak istedim.

3/ 8
Alfa Romeonun muhteşem dönüşü

Bir diğeri de tabi ki 4C'nin babası saydığımız 8C. Spider versiyonu da var ama burada örnek alınan Competizione versiyonu. Ve ne kadar benzediklerini anlatmak için 8C'nin altında 4C'yi paylaşıyorum ki benzerlik anlaşılsın.

4/ 8