Diyarbakırda otomobil fuarı !

Diyarbakır, tarihinde ilk kez bir otomobil fuarına ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakırda otomobil fuarı !

Diyarbakır Oto Show 2009 Fuarı, Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin işbirliği ile Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin desteğiyle düzenleniyor.

1/ 11
Diyarbakırda otomobil fuarı !

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar, fuarda yaptığı konuşmada artık dünyada otomotiv sektöründe teknolojinin değiştiğini, teknolojinin petrole dayalı ürünlerden sıfır karbondioksit salınımlı elektrik enerjisi üreten bir modele doğru gittiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

2/ 11
Diyarbakırda otomobil fuarı !

"Çevreyi koruyan, Türkiye'nin geleceğini teminat altına alabilecek çevreci ürünlerini teşvik etmemiz lazım. AB bu yıl bunu başarmakta. Eski araçları piyasadan çekip, piyasaya son derece yeni teknolojiye sahip yeni araçlar sunuyor. İşte bunun için verilen teşvikler, bilhassa eski araçlarını terk edip yeni araçlar almak için imkan arayan müşteriye sağlanan imkanlar orada piyasayı canlandırıyor.

3/ 11
Diyarbakırda otomobil fuarı !

Beraberinde çevreyi koruyan politikayı da getiriyor. Bizim de buna geçmemiz lazım. Türkiye'de enerji yükümüz fazla. Öyle fazla ki Türkiye'de toplanan vergilerin toplam yüzde 33'ünü otomobil sektörünün ticareti oluşturuyor. Biz çok vergi yükü altındayız. Vatandaşımız son noktada ödeyen insan. Bunu azaltırsak son aylarda yapılan uygulamada pazarın ne kadar canlı olduğunu ve bundan kamu maliyesinin ne kadar çok gelir sağladığını gördük.

4/ 11