Geçmişten bugüne 15 Vespa modeli

Geçmişten bugüne 15 Vespa modeli büyülüyor.

Geçmişten bugüne 15 Vespa modeli

Efsanenin doğuşu: Nisan 1946
Piaggio'nun Pontedera'daki uçak fabrikası savaş nedeniyle yerle bir oldu. Enrico Piaggio, babası Rinaldi'den görevi devraldığında uçak endüstrisi defterini kapatma ve kişisel ulaşıma yönelme kararını verdi.

1/ 17
Geçmişten bugüne 15 Vespa modeli

Bu dönemde İtalya'nın perişan ekonomisi ve bozulmuş yolları, otomotiv endüstrisi için pek de ümit vaadetmiyordu. Yine de ulaşım çok önemli ve çözülmesi gereken bir konuydu. İşte tam da bu dönemde, 1946 baharında, Enrico Piaggio'nun hayali Vespa gerçek oldu.

2/ 17
Geçmişten bugüne 15 Vespa modeli

Basit, sağlam ve ekonomik olduğu kadar rahat ve zarif bir araç tasarlama işi Corradino D'Ascanio'ya verildi. Kadın erkek herkesin kullanabileceği, sürücünün giysilerini kirletmeyecek, yolcu da taşıyabilecek bir araç olmalıydı bu. Uçak mühendisi olan D'Ascanio, 1934'den o yana Piaggio'da ilk modern helikopterin üretilmesi projesinden sorumluydu.

3/ 17
Geçmişten bugüne 15 Vespa modeli

Motorsikletlere tahammül edemeyen D'Ascanio yepyeni bir araç tasarladı. Uçak mühendisliği bilgilerinden yola çıkarak, gövdesi olan ve vitesi elden değiştirilebilen iki tekerlekli bir araç tasarladı. Motoru da arka tekerleğin üzerine monte etti. Nisan 1946'da ilk 15 Vespa, Pontedera'daki üretim bandından çıktı. İlk Vespa'nın çift zamanlı 98cc'lik motoru 4.500 devirde 3,5 beygir güç üretiyordu. Üç vitesliydi ve saatte 60 km'ye kadar çıkabiliyordu.

4/ 17