Geleceğin otomobilleri

Geleceğin otomobilleri

KONSEPT BENTLEY: Arturo Peralta tarafından tasarlanan Bentley Senses, enerji tüketimini azaltacak aerodinamik bir yapıya sahip. Senses, sürücüyü tanıyor ve hislerini dahi algılayabiliyor. Bunun için de genetik mühendislik, biyoteknoloji ve yapay zekâ kullanılıyor. Bu sayede her kullanıcıya ihtiyacına göre cevap verilebiliyor.

1/ 7
Geleceğin otomobilleri

En büyük değişim tekerleklerde: Gelecekteki otomobillerin en önemli özelliği, tekerleklerin fonksiyonelliklerinin yanı sıra estetik de olması. “Ne kadar küçük olursa o kadar efektif kullanım sağlar, doğaya da o derece dost olur” düşüncesiyle daha kompakt hale gelen otomobillerin tümü elektrikli. En önemli teknolojik farklardan biri de, aracın tavanının ön camla birleşen, opak malzemeden yapılması. Kameraların da devreye girmesiyle kör noktalar ortadan kalkıyor. Opak dış yüzeyin başka bir faydası da ısı dengesini daha kolay ve zahmetsiz şekilde ayarlanması.

2/ 7
Geleceğin otomobilleri

SÜRÜCÜ DOSTU PİVO: Nissan Pivo 2, doğaya dost, kullanımı çok kolay ve sürücü-araç ilişkisini sağlayan robotçuğuyla şimdiye kadar tasarlanan en eğlenceli otomobillerden biri. İlk kez 2001 yılında tasarlanan, 2008’de ikinci versiyonu ile tanıştığımız üç kişilik Pivo’nun sürücüye 360 derecelik görüş açısı sağlayan bir ekranı var. Pivo’nun tasarımcılarından Masato Inoue, “Biz uçan bir otomobil yapmadık. Pivo gerçek olmaya çok müsait” diyor.

3/ 7
Geleceğin otomobilleri

AUDI SHARK: Otomobil tasarım yarışmalarında dünya çapında dereceleri olan Kazım Doku’nun iki kişilik, uçan spor otomobili Audi Shark, geleceğin gerçek olabilecek resimlerinden biri. Doku, Shark’ı motosikletler ve uçaklardan esinlenerek tasarladı.

4/ 7