Geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi

İşte size geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi!

Geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi

Otomotiv teknolojisi sürekli kendini yeniliyor ve yeni özelliklerle araç sahibi olmayı cazip kılıyor. Mevcut ekipmanlar her ne kadar araç kullanmamıza yeterli imkanı sağlasa da , otomotiv sektörü önümüzdeki yıllarda sürüş keyfini farklı noktalara taşıyacak gibi görünüyor. İşte size geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi!

Bugüne kadar arabaların amacı bizi A noktasından B noktasına en hızlı şekilde götürmekti. Hız teknolojisi çabucak geliştiği için biz bu sefer de konfor, işlevsellik ve eğlence sistemi aramaya başladık. Bitmek bilmeyen beklentilerimizi liste haline getirmenin tam vakti! İşte size gelişmesini umduğumuz 9 araba teknolojisi!

1/ 11
Geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi

1. Gelişmiş Hareket Kontrolü

Gelişmiş kilit ve ses sistemlerine alışığız ancak 2011 yılında Audi arabaların işlevlerini daha kolay kontrol edebileceğimiz bir özelliği tanıttı. MMI touch araç sahiplerine daha önce görülmemiş kolaylık sağlayabilecek bir sistemdi. Gerçekte çoktan tasarlanmış olan Audi Multi Media Interface( Audi Multi Medya Arayüzü) (MMI) sisteminin geliştirilmiş haliydi.
MMI touch’ın en güzel tarafı sürücülere harfleri çizerek yazma özgürlüğü tanımasıydı. Farklı dillerle de desteklenen bu teknoloji dinleyecekleri parçayı kolayca seçebilecek, navigasyonu daha hızlı kullanabilecek ve çok daha rahat telefon konuşması yapabilecek sürücüler için vazgeçilmez bir teknoloji olacaktı. Çok yakın bir zaman da Mercedes-Benz de kendine ait bir Gelişmiş Hareket Kontrolü sistemi sundu.

2/ 11
Geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi

2. Gelişmiş Gösterge Tablosu Bilgileri Ön Cama Yansıtma Ünitesi

Eğer gösterge tablosu bilgileri ön cama yansıtma ünitesi geliştirilseydi araçlar pek çok işleve sahip olabilirdi. Ön camımızda hız bilgimizi, navigasyon detaylarını hatta gelen aramanın kime ait olduğunu minimalize edilmiş bir tasarımla görebilirdik HUDWAY adlı uygulama ile İphone’nunuzu aracınızın ön paneline yerleştirerek navigasyon bilgilerini ön camınıza yansıtabilirsiniz. Çok güzel bir fikir olsa da şu anki koşullarda uygulanması zor görünüyor. Çünkü ön camımız çoğu zaman çok parlak görünebiliyor. Bu durumda bize de bu teknolojinin geliştirilmesini beklemek düşüyor.

3/ 11
Geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi

3. Apps& Yazılım Güncellemeleri

Arabanızı kullanırken çalışan apps’lerin en az akıllı telefonunuzda olduğu kadar hızlı çalıştığını düşünün. Ne kadar güzel değil mi? Başlangıç için şehirler ya da ülkeler için özelleştirilmiş appsler yaratılabilir. Bütün bunları düşünerek Toyota Fun Vii isimli bir konsept araç tasarladı. Bu araç yukarıdaki görselde var olan tüm özelliklere sahip. Fun Vii arabayı kullanan kişinin herkesle iletişime geçmesini internet ile sağlıyor. Fun Vii gibi araçların üretilmesi zaman alacak olsa da bugün piyasada arabalar için yapılan yazılım güncellemelerini bulabilirsiniz. Bu yazılım güncellemeleri aracınızın radyosunu geliştirecek. Tesla’nın S modeli araçlarında bu güncellemeler mevcut.

4/ 11