Yanan ocakları söndüren klasik

Bursa’da 30 yıllık kaporta ustasının hurda halde bulup topladığı 1950 model Magirus marka itfaiye aracını görenler hayrete düşüyor.

Yanan ocakları söndüren klasik

Vatandaşların, "Yanan ocakları söndüren klasik" demekten kendini alamadığı itfaiye aracının 40 yıl daha kullanılabileceği ifade edildi.
 

1/ 7
Yanan ocakları söndüren klasik

Bursa’nın İnegöl ilçesindeki 55 yaşındaki kaporta ustası İsmail Yıldız, hurda durumda aldığı araçları yeniliyor. Bu zamana kadar birçok aracı hurdalıktan kurtararak çalışır vaziyete getirdiğini ifade eden Yıldız'ın el attığı son klasik ise bir itfaiye aracı oldu. 

2/ 7
Yanan ocakları söndüren klasik

Yıldız, 1950 model Magirus marka itfaiye aracını İnegöl Belediyesi’nden alarak kısa sürede orijinal haline getirdi. Yaklaşık 70 bin lira masraf yaptığını dile getiren Yıldız, lastiğinden 18 metrelik merdivenine kadar her şeyin orijinal olduğunu söyledi.

3/ 7
Yanan ocakları söndüren klasik

Magirus marka aracın 1954 yılında İnegöl itfaiyesinde kullanıldığını belirten Yıldız, “Yıllar sonra hurdalığa düşen aracı 2 yıl önce alarak eksik parçalarını tamamladık. Parçalarını Ankara’dan, Almanya’dan getirttirdik. 6 ay gibi kısa zamanda aracı topladık. Şu anda diğer klasik araçlarımın arasında yer aldı. Böyle araçlara fiyat biçilemez ama bu yaklaşık 150 bin lira değerinde” dedi.

4/ 7