'İlacı akıllıca kullanın'

İlaç tedavisinde yanlış bilgiler ve gereksiz kullanımlar nasıl önlenebilir?

'İlacı akıllıca kullanın'

AÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, bazı hastalıklarınilaç kullanılmadan tedavi edilebildiğini belirterek "Son yıllarda üzerinde durulan kavramlardan biri akılcı ilaç tedavisi. Akılcı ilaç ya da akılcı tedavi denildiğinde hep işin içinde ilaç olmak zorundaymış gibi bir bakış açısı var, bu yanlış" dedi.

1/ 9
'İlacı akıllıca kullanın'

Bazı hastalıkların ilaç kullanmadan tedavi edilmeye çalışıldığını belirten Prof. Dr. Usta, şöyle devam etti:

2/ 9
'İlacı akıllıca kullanın'

"Bu kişi nerede hasta olmuş, nerede hata yapmış da hasta olmuş? Bunu bulmadan sizin ilacınız akılcı bir yaklaşım değil. İşte bu kavramları hekimlere ve hastalara yerleştirmeye çalışıyoruz. Her tedavide mutlaka ilaç olmak zorunda değil. Eğer hastalığı ilaçla tedavi etmek zorundaysak, o zaman da bunu akılcı bir süreçle yönetmek zorundayız."

3/ 9
'İlacı akıllıca kullanın'

AKILDIŞI UYGULAMALARA KARŞI

Prof. Dr. Coşkun Usta, mevcut durumla ilgili şu saptamada bulundu:

"Türkiye’de ve dünyada birçok çalışma yapılmış. Hastaların yüzde 50’si ilaca ulaşamıyor. Doğru ilaca ulaşamayanlar var, gereksiz yere evde ilaç bulunduranlar var, gereksiz yere antibiyotik kullananlar var, komşusuna ilaç önerenler var. Böyle akılcı olmayan, akıl dışı sayabileceğimiz bir uygulamayla karşı karşıyayız. Akılcı ilaçla ilgili insanları bilgilendirmeye çalışıyoruz."

4/ 9