10 zararlı alışkanlık

10 zararlı alışkanlık

10 zararlı alışkanlık

Tırnak yemek: Heyecanlandığınızda tırnaklarınızı yiyorsanız ve bu alışkanlık haline geldiyse hem tırnaklarınıza hem de tırnaklarınız etrafındaki deriye zarar verirsiniz. Ayrıca tırnaklarınızın altındaki bakteriler ağzınıza transfer olup dişetlerinizin ve boğazınızın enfeksiyon kapmasına yol açabilir.

1/ 11
10 zararlı alışkanlık

Boyun kütletme: Kafanızı sert bir şekilde bir sağa bir sola çevirerek kütletirseniz omurlarınız arasındaki eklemlerdeki gaz açığa çıkıp kütleme sesini duyarsınız. Bu hareket kendinizi iyi hissetmenizi sağlasa bile yaralanmanıza neden olabilir. Bunu aşırı derecede yaparsanız eklemlerinizde iltihap oluşabilir. Nadir durumlarda ise felci tetikleyebilir.

2/ 11
10 zararlı alışkanlık

Sivilceleri patlatmak: Sık sık yüze ya da sivilcelere dokunmak cildin çok ince olan mikroskopik katmanlarında hasara yol açabilir. Eğer kanatırsanız kalıcı izler bırakabilirsiniz. Sivilceleri veya kaşınan bölgeleri ellemeyin. Topikal kremlerle ve nemlendiricilerle nazikçe tedavi edin.

3/ 11
10 zararlı alışkanlık

Dişlerinizi gıcırdatmak: Stres altındayken dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmak ağız sağlığınıza zarar verebilir. Gıcırdatmak dişlerinizin çatlamasına veya kırılmasına neden olabilir. Bu nedenle kuron ya da kanal tedavisi görmeniz gerekebilir. Bunun yanı sıra diş gıcırdatma çene eklemine zarar verir. Tedavisi ortodontiktir ve hatta kasların içine gücün azaltıması için Botoks enjekte edilebilir.

4/ 11