Akdeniz tipi beslenme karaciğeri koruyor

Akdeniz tipi beslenme karaciğeri koruyor

Akdeniz tipi beslenme karaciğeri koruyor

Karaciğerin; vitaminleri, şekeri ve demiri depolamak, kandaki amonyak gibi zararlı atıkları, ilaçları ve diğer zehirli maddeleri metabolize etmek gibi son derece önemli işlevleri var. Bu nedenle karaciğerimize özen göstermemiz yaşamsal öneme sahip. Aksi takdirde “hepatit”  olarak adlandırılan karaciğerde iltihaplanma sorunu oluşuyor. İltihabın kronikleşmesi sonucunda da kalıcı hasar, yani “siroz” gelişiyor. Daha da kötüsü, hasarlanmış karaciğer dokusunda kanser gelişme riski yüksek oluyor. Aslında yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklikler ve düzenli takip ile karaciğerinizi korumamız hiç de zor değil!  Acıbadem International Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurten Türkel Küçükmetin, sağlıklı bir karaciğer için almamız gereken önlemleri şöyle sıraladı:

 

1/ 9
Akdeniz tipi beslenme karaciğeri koruyor

1. Akdeniz tipi beslenin:

Akdeniz tipi beslenme karaciğer yağlanmasını önlüyor. Bu nedenle Akdeniz tipi beslenmeye özen gösterin, hayvansal yağlar, işlenmiş et ürünleri, sakatatlar, fazla miktarda karbonhidrat ve şeker tüketiminden ise kaçının. Günlük taze meyve ile sebze yemeye dikkat etmeniz ve trans yağlardan uzak durmanız, karaciğer sağlığınız için çok önemli. Karaciğerden toksik maddelerin atımına yardımcı olduğu için mevsiminde daha sık enginar ve tüm sarı ile yeşil sebzeleri tüketmenizde de fayda var. Omega 3 ile antioksidanlar da karaciğerin yağlanmasını  azaltıyorlar. Antioksidanlar zararlı toksinlere karşı koruma sağlıyor, toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırıyor, karaciğerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı oluyorlar. Antioksidanlar için en iyi doğal besin kaynakları ise meyve ve sebzelerdir. 

 

2/ 9
Akdeniz tipi beslenme karaciğeri koruyor

 

2. Alkol tüketimini kısıtlayın:

Alkol karaciğere en çok zarar veren etmenlerden biri. Erkeklerde günde 80 gramdan, kadınlarda da günde 20 gramdan fazla ve 10 yılın üzerinde alınan alkol, siroz riskini arttırıyor.  Bu nedenle karaciğer sağlığı için alkolü bırakmanız ya da oldukça az tüketmeniz çok önemli.

 

3/ 9
Akdeniz tipi beslenme karaciğeri koruyor

3. Bu enfeksiyonlardan korunun:  

Ülkemizde kronik Hepatit ve siroza en sık Hepatit B ile C virüsü neden oluyor. En sık kan yolu ile bulaşsalar da, cinsel yolla veya anneden bebeğe de geçebiliyorlar. Hepatit B aşısı koruma sağlıyor. Ancak Hepatit C için şu ana kadar bir aşı yok. Korunmak için; kan ve kan ürünlerinin kontrolünün iyi yapılması, diş fırçası, tıraş bıçağı gibi kişisel eşyanın ortak kullanılmaması, manikür, pedikür, dövme ile piercing yaptırırken sterilizasyona dikkat edilmesi ve bulaşma riski yüksek kişilerin aşılanması öneriliyor.

 

4/ 9