Bu hatayı hepimiz yapıyoruz !

Kilo vermek için yaptığınız "diyet"teki hatalarınızı biliyor musunuz ?

Bu hatayı hepimiz yapıyoruz !

DİYET PROGRAMINIZI YAŞAMA GEÇİRMELİSİNİZ

Diyet yapmak ; birçokları için kısıtlı bir sürede yapılması gereken adeta mevsimlik bir aktivite gibi algılanır.İnsanlar, hayatlarında diyet yaptıkları süreyi , kendilerini yaşamdan soyutladıkları bir zaman dilimi olarak belirlemek eğiliminde olurlar,oysa ki ömür boyu diyet listeleri ile dolaşamazsınız, sosyal yaşamınızı kısıtlayamazsınız ,doğru olan; diyet programınızı bir yaşam tarzına dönüştürmeniz olmalıdır.

1/ 11
Bu hatayı hepimiz yapıyoruz !

KRONİK DİYETÇİ OLMAK

Kilo verecekseniz; bunu, her şeyden önce sağlığınız için yapın. Sadece estetik amaçlı diyet ile başarılı olmazsınız. Her sene, kışın ya da yazın kilo almak, baharlarda ise diyete başlamak; metabolizmanız için son derece hatalı bir yaklaşım olur.

2/ 11
Bu hatayı hepimiz yapıyoruz !

YASAKLAR, KISITLAMALAR YORUCUDUR

Aşırı kısıtlamalar,hep aynı şeyleri yemek sizi bıktırır,çok az kalorili yada tek besine dayalı diyetler ise günlük aktivitelerinizi yerine getirirken sizi zorlamaya başlar,kendinizi güçsüz,neşesiz ve isteksiz hissedersiniz.Motivasyonunuzu kaybettiğinizde diyetinizi yarım bırakırsınız.Hep aynı yiyecekleri tüketirseniz; bu, diyeti angarya olarak algılamanıza neden olur. Sevdiğiniz yiyeceklere öncelik vermeli; diyetiniz çeşitlilik içermeli; sizi bıktırmamalıdır. İşin diğer boyutu ise hep aynı listeyi uygulayarak kilo veremeyeceğiniz gerçeğidir.

3/ 11
Bu hatayı hepimiz yapıyoruz !

YAŞAM KOŞULLARINA UYGUN OLMALIDIR

Diyetin, sürdürülebilir olması çok önemlidir, siz yaşamınıza uymayan bir diyete devam edemezsiniz.Başarısız kilo verme girişimleri sizi mutsuzluğa iter,motivasyonunuzu yitirir, kilo verme konusunda , kendinize olan güveninizi ve inancınızı kaybedersiniz.

4/ 11