Bunları sofranızdan eksik etmeyin

Bunları sofranızdan eksik etmeyin

Bunları sofranızdan eksik etmeyin

Badem: Damla şeklindeki bu kuruyemiş lif, magnezyum, demir, kalsiyum ve riboflavin (B2 vitamini) ile doludur. Gerçekte, yaklaşık 7 bademden oluşan bir porsiyon diğer kuruyemiş türlerin 22 miligramından daha fazla kalsiyum içeriyor. Ayrıca bir porsiyon badem tavsiye edilen E vitaminin yüzde 15'ini karşılıyor. Kalbiniz için iyi bir gıda olan bademin içindeki yağların büyük çoğunluğu tekli doymamış yağ içerir. Bu yağlar da kan kolesterolü seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.

1/ 11
Bunları sofranızdan eksik etmeyin

Elma: İyi bir çözünebilir lif kaynağı olan elma, kan kolesterolünü ve glukoz seviyesini düşürebilir. Taze elmalar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Elma vücut hücrelerinizi hasardan koruyan antioksidanlar içerir. Ayrıca C vitamini bağlayıcı doku olan kolajenin şekillenmesine ve kılcal damarlar ile diğer kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardım eder. Bunun yanı sıra demir emilimine de destek olur.

2/ 11
Bunları sofranızdan eksik etmeyin

Yaban mersini: Bilim adamları yaban mersininin kalp, şeker ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan bileşenlerle dolu olduğunu tespit ettiler. Yaban mersini aynı zamanda kısa süreli hafızayı geliştirir ve sağlıklı yaşlanma sürecini destekler. Yaban mersini düşük kalorili lif ve C vitamini kaynağıdır. 3/4 kase taze yaban mersini 2,7 gram lif ve 10,8 miligram C vitamini içeriyor.

3/ 11
Bunları sofranızdan eksik etmeyin

Brokoli: İyi bir folat kaynağı olmasının yanında brokoli "phytonutrient" isimli bitki özü de içerir. Mükemmel bir C vitamini kaynağı olan brokoli vücut hücrelerinizi hasardan korur. Ayrıca bol miktarda A vitamini içeren brokoli göz sağlığınızı korur.

4/ 11