Doğal kozmetiklerle güzelleşin

Doğal kozmetikleri merak ediyorsanız, besin dünyasında güzellik turu attığımız bu yazıyı mutlaka okuyun.

Doğal kozmetiklerle güzelleşin

Doğal kozmetikleri merak ediyorsanız, besin dünyasında güzellik turu attığımız bu yazıyı mutlaka okuyun.Her kış mevsiminde aynı sorunları yaşıyoruz. Hava kirliliği, yaza oranla daha az su içme ihtiyacı ve kapalı mekanlarda yaşama gibi etkenler, cildi olumsuz yönde etkiliyor. Hele egzama ve cilt kuruluğu gibi sorunlar, bu mevsimde daha çok artıyor. Mevsim geçişlerinde değişen hava ve yaşam koşullarının cildi tahrip etmemesi için tepeden tırnağa ekstra bir güzellik bakımı uygulamakta yarar var. Bunun için mutfağınızdan yararlanabilirsiniz.
Buzdolabınızdaki meyve, sebze ve şifalı otlarla doğal kremler hazırlayabilirsiniz.

1/ 10
Doğal kozmetiklerle güzelleşin

Şifalı otlarla temizlik
Cilde eski pırıltısını kazandırmak için derinlemesine temizlik gerekiyor. Bunun için şifalı otlarla buhar banyosu yapın. 2 avuç şifalı otu bir kaba alıp üzerine kaynar su dökün ve 15-20 cm uzaklıktan yüzünüzü buhara eğip 10 dakika tutun. Eğer cildiniz aşırı hassas ise tarçın, nane, ardıç, kekik, okaliptüs, papatya gibi otlardan birini tercih edin. Cildinizi temizleyip yumuşatmak için biberiye, kekik, papatya veya ısırgan otu, gözenekleri genişletmek için biberiye, limon, sardunya veya sandal otunu kullanın.

2/ 10
Doğal kozmetiklerle güzelleşin

Havuçla nemlendirme
Havucu hem yiyin hem de yüzünüze sürün. Havuç her cilt tipi için ideal bir besin. İçerdiği zengin betakaroten sayesinde aşırı kuru cildin de ilacı. Nemlendirici krem için: 1 havucu robotta ezip yarım çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin. Durulayıp temizleme sütüne batırılmış pamukla silin. Bu doğal kremi cildi beslemek ve nemlendirmek için kullanın. Cildiniz aşırı kuru ise zeytinyağı miktarını 1-2 kaşığa çıkartabilirsiniz.

3/ 10
Doğal kozmetiklerle güzelleşin

Cilt sorunlarına karşı domates ve salatalık
Hem salatalık hem de domatesin içeriğinde cildi sıkılaştırıcı, temizleyici, nemlendirici ve bakteri giderici maddeler bulunuyor. Bu nedenle ikisi de özellikle yağlı ciltler için bir can simidi olabilir. Sıkılaştırıcı krem için : Eğer yaşınız otuzun üzerindeyse bu kremi 15 günde bir uygulamanızda yarar var. Yarım salatalık ve 1 domatesi robotta ezin. 1 su bardağı yoğurtla karıştırıp yüzünüze ve boynunuza sürün ve 5 dakika bekleyin. Eğer cildiniz aşırı sivilceli ise bu uygulamayı haftada 1-2 kez uygulayın.

Aknelere: 1 domatesi ortadan ikiye kesip temizlenmiş cildinize ovalayarak sürün. 5 dakika bekleyip durulayın.
Cilt lekelerini giderici: Güneş lekelerine karşı 1 salatalığı robotta ezin ve 1 kahve fincanı çiğ sütle karıştırıp yüzünüze sürün. 10 dakika bekletip iyice durulayın.

4/ 10