Dondurmadan hasta olmamak için ne yapmalı

Dondurmadan hasta olmamak için neler yapmanız gerektiğini biliyormusunuz.

Dondurmadan hasta olmamak için ne yapmalı

Yazın gelmesiyle dondurma mevsiminin başladığını belirten Enç, şöyle konuştu:
“Özellikle kalorisinin yanında boğaz enfeksiyonlarına sebep olması , son dönemde allerjik şikayetlerinin artmasıyla dikkat çekiyor.Üst solunum yolu enfeksiyonu ile mücadelede bağışıklık sistemi hücrelerinin savunma mekanizmasını oluşturduğunu, savunma hücrelerinin ise damar yolu ve kanla boğaza ulaşmaktadır. Özellikle çocuklarda dondurmayı ağızda tutarak ve eriterek yemelerinin hastalıkların önüne geçmede en etkili yoldur. Yoğun alerji yaşayan ve çok sık hasta olan bir çocuğun okul ve enfeksiyon dönemi bitmeden dondurma yememeli.Mevsimler allerji şikayeti olan kişilerde bu dönemin daha zor atlatılmasına sebep olur. Bununla beraber kilo kontrolü içinde miktarına ve yanında kullanılan soslarada mutlaka dikkat edilmelidir.

1/ 9
Dondurmadan hasta olmamak için ne yapmalı

Meyveli Dondurma İlk Tercihimiz Olmalı
Farkında olmadığımız özellikle reflü şikayeti olanlarda süt allerji \% 70 görülmektedir. Doğal olarak yapılmış meyveli dondurmalar ilk tercihimiz olmalı.Aslında bilinçli yendiğinde ve fazla sık tüketilmediğinde dondurmayı zararlı bir gıda gruba sokulmamış olur. Gerçekten süt katılarak yapılan aşırı şeker eklenmemiş dondurmaların yararlı yönleri de vardır. Örneğin; bol sütlü sade dondurma aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve az da olsa protein kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan dondurmalar ise meyvenin çeşidine göre hem antioksidan özellik gösterir hem de iyi bir C vitamini kaynağı olabilir.

2/ 9
Dondurmadan hasta olmamak için ne yapmalı

Havaların ısınması ile beslenmemizde ani sıcaklık farkları yaratacak şekilde beslenmemeliyiz. Biranda soğuk su tüketimine başlamamamız gerektiği gibi dondurma tüketiminde de hem miktar hemde sıklık olarak kontrollü tüketilmesi uygundur.

3/ 9
Dondurmadan hasta olmamak için ne yapmalı

Eğer beslenmenize dikkat ediyorsanız ; dondurma yerken kilonuzu korumak için nelere dikkat etmeliyiz.

- Haftada bir veya en fazla 2 kez dondurma tüketin. Bu dondurma miktarları 2 küçük top veya 1 iri topu geçmesin.

4/ 9