Dünyada nadir görünen hastalıklar

Dünyada nadir görünen hastalıklar

Wewelsfleth-Almanya’da kanser köyü: 1500 kişinin yaşadığıWewelsfleth köyünün her hanesinde bir kanser hastası bulunmakta. İstatistiksel olarak Wewelsfleth sakinlerinin kansere yakalanma oranı başka herhangi bir yere göre %50 daha fazla. Sebebi henüz bilinemese de, bazı köy sakinleri yakınlarda bulunan 3 nükleer güç santralının sebep olduğuna emin. Lubeck Üniversitesinin yaptığı geniş araştırmalar da sebebi bulamadığı için, üretilen bir teori de, kansere yakalanmaktan çok korktukları için genel nüfusa göre daha sık doktor kontrolüne gidip kanser olduğunun anlaşılmasıdır deniyor.

1/ 11
Dünyada nadir görünen hastalıklar

Yangsi-Cüceler köyü:Çin’in Yangsi köyü sakinlerinin %40’ı 1 metre 20 santimin altında olduğu için cüce köyü lakabını almış. Dahası bu köyde normalde rastlanandan çok daha fazla cüce olduğu haberleri 1911’den beri geliyor. Genelde cücelik 20.000’de bir görüldüğü için Yangsi nüfusu istatistiksel bir imkânsızlık.

2/ 11
Dünyada nadir görünen hastalıklar

Hogeweyk-Bunama Köyü:Bunama tanısı konulan yaşlı nüfusu huzur evine yerleştirmektense, Amsterdamlı hasta bakıcılar bir köyü bunama yaşayan yaşlı vatandaşlara ayırmayı daha uygun bulmuşlar. Hogeweyk köyünün sakinleri ya bunama hastaları, ya da restoran, market veya kuaför rolü yapan hasta bakıcılar. Hastaların aileleri ve arkadaşları istedikleri zaman ziyaret edebiliyor. Köyü çevreleyen duvarlar var, eğer hastalar sınırın dışına çıkacak gibi olursa hasta bakıcılardan biri başka bir yolu denemelerini öneriyor.

3/ 11
Dünyada nadir görünen hastalıklar

Salinas-Geç çıkan cinsel organ köyü:Çoğumuz doğduğumuzda doktorlar kız veya erken cinsiyetimizi belirleyebiliyor. Dominik cumhuriyetinin uzak köyü Salinas’ta durum biraz farklı. Salinas’lı bazı erkenler kız görünümlü doğup ergenliklerinde cinsel organları erkek cinsel organına dönüşüyor. Bir enzim eksikliğinden oluşan bu az rastlanan genetik bir bozukluk Salinas’ta 90 erkekten birinde görülüyor. Tıp dünyası tarafından 1970’lere kadar bilinmeyen bir durum olsa da Salinas’ta kuşaklardır bilinen bir gerçeklik.

4/ 11