Elmanın yararları ve zararları

Elmanın yararları ve zararları

Elmanın yararları ve zararları

Yazın ve kışın tükettiğimiz elmanın ne kadar faydalı olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Kimi insan kilo vermek için elma yerken kimi ise mayhoşluğunu sevdiği için ya da dişlerini temizlediği için elma yer. Elmanın hiç aklınıza gelmeyecek birçok faydası var. Ancak elmanın yararı olduğu kadar bazen sağlığınız için çeşitli riskleri de bulunabiliyor. İşte elmanın yararları ve zararları:

1/ 11
Elmanın yararları ve zararları

Elma Alzheimer'la savaşıyor: Elmanın içerisinde bulunan kuersetin isimli güçlü antioksidanın farelerde beyin hücrelerinin bozulmasını önlediği ve aynı şeyin insanlarda da olabileceği belirtiliyor. Hastalıklarla savaşan bileşenlenlerden daha fazla yarar görmek istiyorsanız elmayı kabuğuyla birlikte yiyin.

2/ 11
Elmanın yararları ve zararları

Elma kolon kanserini önlüyor: Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, elmanın içinde bulunan doğal lifler bağırsakta mayalandığı zaman kanser hücrelerinin oluşumuyla savaşmaya yardımcı kimyasallar üretiyor. Diğer çalışmalar da elmanın içinde bulunan procyanidins isimli antioksidanın kanser hücresi ölümüne yol açan bir dizi hücreyi tetiklediğini gösteriyor.

3/ 11
Elmanın yararları ve zararları

Elma kan şekerini sabitliyor: Elma yiyeceklerin sindirimini ve glukozun kan dolaşımına girişini yavaşlatan çözünebilir lifle doludur. Bir grup araştırmacı günde en az 1 elma yiyen kadınlarda şeker hastalığı gelişme riskinin yüzde 28 daha az olduğunu tespit etti.

4/ 11