Evde bulundurmanız gereken 10 yağ

Evde bulundurmanız gereken 10 yağ

Evde bulundurmanız gereken 10 yağ

Cilt bakımından ev ve bahçe bakımına kadar birçok alanda etkili olan bazı yağları evinizden eksik etmemelisiniz. Birçok alanda sayısız kullanımı olan yağlardan lavanta, çay ağacı, nane yağı gibi türlerin sağlığınız için büyük önemi var. Bu yağlar cilt problemlerinden gribe, soğuk algınlığına kadar birçok alanda şifa içeriyor.

1/ 12
Evde bulundurmanız gereken 10 yağ

Lavanta yağı: Tıbbi açıdan ve ev bakımı amaçlı olarak binlerce yıldır kullanılan lavanta yağını cilt kaşıntılarında, aknede, böcek ısırıklarında ve küçük yanıklarda kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı kesikler ve çizikler için de etkili bir dezenfektandır. Banyo suyunuza damlatacağınız birkaç damla lavanta yağı yıpranmış sinirlerinizi yumuşatmaya ve iyi bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olur. Şakaklarınızı ve alnınızı lavanta yağıyla ovarsanız başağrınız hafifleyecektir. Etkili bir koltukaltı deodorantı yapmak için karbonat ve suyla oluşturduğunuz macuna bir ya da 2 damla lavanta yağı damlatın. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve burun tıkanıklığı için birkaç damla lavanta yağı iyi gelecektir. Evinizde ise kurumuş lavanta kesesinin üzerine damlatacağınız birkaç damla lavanta yağı sayesinde güveleri evinizden uzak tutarsınız. Çamaşırlarınızın durulama suyuna birkaç damla lavanta yağı damlatırsanız çoraplardaki ve jimnastik giysilerindeki kötü kokulardan kurtulursunuz. Yerleri sildiğiniz suya da biraz lavanta yağı eklerseniz evin havasını tazelersiniz.

2/ 12
Evde bulundurmanız gereken 10 yağ

Çay ağacı yağı: Elinizin altında olması gereken en faydalı ve kullanışlı yağ olan çay ağacı yağı, dermatit/egzema, akne, uçuk, tırnak mantarı, böcek ısırıkları, ayak mantarı ve siğil gibi birçok problemin tedavisi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kepeği ve sedef hastalığını hafifletmek için kokusuz bir şampuana birkaç damla ekleyebilirsiniz. Aynı şampuana birkaç damla daha eklerseniz saç bitleri için de etkili hale gelir. Evinizde ise suyun içine bir çay kaşığı çay ağacı yağı ilave ederseniz, tezgahlar ve kapı kolları gibi sık kirlenen yerler için dezenfektan oluşturmuş olursunuz.

3/ 12
Evde bulundurmanız gereken 10 yağ

Limon yağı: Zeytinyağının içine birkaç damla limon yağı ekleyince mobilya cilası elde edersiniz. Kaya tuzu-kabartma tozu karışımına 1-2 damla limon yağı ekleyin ve ahşap kesme tahtaları veya kasap tezgahları için antibakteriyal bir karışım oluşturun. Ayrıca limon yağından birkaç damlayı bir bardak suyun içine damlatıp ağız kokusunu hafifletmek için gargara yapabilirsiniz. Şampuanınıza birkaç damla eklerseniz kepeklerinizden kurtulursunuz. Banyo suyunuza birkaç damla limon yağı eklemek de sizi rahatlatacaktır.

4/ 12