İşe yaramayan gıda takviyeleri

İşe yaramayan gıda takviyeleri

İşe yaramayan gıda takviyeleri

Ekinezya: 400 yıldır bilinen ekinezya, Amerikan yerlileri tarafından enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyordu. Bugün ise ekinezya soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinin azaltılması için kullanılıyor. Ancak bilim adamları aynı görüşte değil. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ekinezya soğuk algınlığı belirtilerinin süresini azaltmıyor. Bunun yanı sıra bazı insanlar ekinezyayı tifo, sıtma ve genital bölgedeki uçuklar için kullanıyor. Ancak bununla da ilgili bilimsel bir kanıt yok.

1/ 10
İşe yaramayan gıda takviyeleri

Soğuk algınlığına C vitamini: 1970 yılında bir bilim adamı C vitaminiyle soğuk algınlığının kontrol edilebileceğine inanıyordu. Ancak bu doğru değildi. C vitamininin üst solunum yollarına karşı herhangi bir etkisi bulunmuyor.

2/ 10
İşe yaramayan gıda takviyeleri

Çinko soğuk algınlığına iyi geliyor: Çinko bir antioksidan olduğu için soğuk algınlığı belirtilerini azaltabilir. Çinko aynı zamanda anti-inflamatuar ve antiviraldir. Soğuk algınlığı belirtilerini azaltıp yayılmasını önleyebilir. Ancak tüm bu iddiaların bilimsel bir kanıtı yok. Çinkoyu ilk belirtiler başladıktan sonra 24 saat içinde almazsanız faydasını göremezsiniz.

3/ 10
İşe yaramayan gıda takviyeleri

Soğuk algınlığı için sarımsak: Sarımsak kan basıncını kontrol altında tutmaya yardım ediyor. Fakat soğuk algınlığının tedavisi için sarımsak takviyesi ilaç kullanırsanız hiçbir fayda sağlayamazsınız. Sarımsak allicin isimli sülfür içerikli bileşen içeriyor. Bu bileşenin antibakteriyal ve antiviral özelliği sayesinde sarımsak soğuk algınlığına yol açan yüzlerce virüse karşı etkilidir.

4/ 10