Kendini genç hissetmenin 10 yolu

Kendini genç hissetmenin 10 yolu

Kendini genç hissetmenin 10 yolu

Yıllar geçiyor, elbet hepimiz yaşlanıyoruz. Ama bunu geciktirmek, her zaman genç hissetmek de mümkün. Ne yazık ki bunun kısa ve kolay bir yolu yok, biraz çaba... Size önereceklerime kulak verin.

1. Aktif olun

Bazen çok zor olsa da dışarı çıkmak ve hareket etmek genç kalmada çok önemli rol oynar. Aktif bir yaşam sürmek, sistolik ve diastolik kan basıncı değerlerini düşürür. Bunlar, atardamar yaşlanmasına yol açan önemli faktörlerdir. Aktif olmak ayrıca diyabete karşı savaşır, mutlu eder ve rahatlatır. Haftada 3 kere en az 30 dakikalık kardiyovasküler fiziksel aktivite yapmanızı öneriyorum. Yeni ve eğlenceli bir şeyler yapmak istiyorsanız bisiklete binebilir veya dans etmeyi deneyebilirsiniz.

1/ 15
Kendini genç hissetmenin 10 yolu


2. İyi uyuyun!
Kaliteli bir gece uykusunun yerini hiçbir şey tutamaz. Nedeni tam olarak bilinmese de uyku eksikliği kalp hastalığı ve kalp krizi riskinizi arttırıyor. Ayrıca depresyona, sağlıksız yeme alışkanlıklarına, ruh halinde dalgalanmalara yol açıyor. Hatta bağışıklık sisteminizi bile etkileyebiliyor. Uykunun, yaşlanmayı hızlandıran stres hormonlarını azaltarak cildin sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olduğunu hatırlatmama gerek yoktur herhalde! Her gece 7-8 saat uyumalısınız. Bir uyku düzeni oluşturmaya ve hafta sonları bile o düzene bağlı kalmaya çalışın.

2/ 15
Kendini genç hissetmenin 10 yolu3. Bol lif tüketin
Lif, sindirilen yiyecekleri yumuşatarak bağırsaklara zarar vermeden sindirim kanalından rahatça geçmesine yardımcı olur. Bu, özellikle yaşımız ilerlemeye ve sindirim kanalımız yavaşlamaya başladığında çok önemlidir. Lif ayrıca, divertiküloz ve hemoroid gibi yaşlandıkça daha sık görülen problemlerin önlenmesinde büyük bir rol oynar. Meyve ve sebzeleri kabuklarını soymadan tüketin veya sabah içtiğiniz meyve suyuna psyllium ekleyin.

3/ 15
Kendini genç hissetmenin 10 yolu4. Bol su tüketin
Yanıma bir şişe su almadan asla evden çıkmam. Yeteri kadar su içmek zihnimizi açık tutar ve enerjik hissetmemizi sağlar. Bol su tüketmek özellikle yaşımız ilerledikçe büyük önem taşır çünkü yaşlandıkça vücutlarımız ne zaman susuz kaldığımızı fark etmede zorlanmaya başlar. Farklılık istediğinizde maden suyu tüketmeyi veya suyun içine biraz limon sıkmayı deneyebilirsiniz. Günde 6-8 bardak su içmeyi hedefleyin.

4/ 15