Kişisel temizliğe dair bildiklerinizi unutun

Kişisel temizliğe dair bildiklerinizi unutun

Kişisel temizliğe dair bildiklerinizi unutun

Günlük rutinimiz ve hijyen alışkanlıklarımızın çoğu aslında sandığımızın aksine bize yarar sağlamaktan çok zarar veriyor. İşte bunu biraz olsun değiştirmek için yüzleşmemiz gereken rahatsız edici gerçekler:

1. Antibakteriyel el sabununuz, hormonal dengenizi mahvediyor olabilir. Dahası, bakterilerle savaşmakta sandığınız kadar etkili değil.

Antibakteriyel sıvı el sabunlarının çoğu hormon seviyelerinde değişikliğe neden olduğu kanıtlanmış olan “triklosan” adlı bir madde içerir. Ayrıca ABD Sağlık Bakanlığı’nın raporuna göre bu sabunların hastalıkları önlemede diğer sabunlara göre bir üstünlükleri yok.

1/ 12
Kişisel temizliğe dair bildiklerinizi unutun

2. Giysilerinizi yıkamak onları kirden arındırıyor olabilir; ancak aynı zamanda, çamaşırlarınıza bolca E.coli bakterisi ve dışkı da bulaştırıyor.

Arizona Üniversitesi’nden bir mikrobiyoloji profesörü olan Dr. Charles Gerba’nın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, iç çamaşırlarının yıkandığı sadece bir makine turu, bağırsakta yaşayan E.coli bakterilerinden 100 milyon kadarını suya bulaştırır ve bu bakteriler, sonraki yıkamaya da transfer olur. Durumu hafifletmek için alınabilecek önlemler var. Örneğin makinenizi 150 derecede çalıştırmanız ve yıkama sonrasında bakterilerin nemli ortamda çoğalmasını önlemek amacıyla, çamaşırları kurutma makinesine olabildiğince çabuk yerleştirmeniz. Ancak hiçbir önlem, tam bir kurtuluş sağlamayacak.

2/ 12
Kişisel temizliğe dair bildiklerinizi unutun

3. Muhtemelen vaktinizin çoğunu evinizin en kirli kısımlarıyla haşır neşir olarak geçiriyorsunuz.

Banyo zeminleri her santimde karede milyonlarca bakteriye ev sahipliği yaparken, mutfak evyesinin sadece deliğinde bu sayı katlanarak çoğalıyor. Brooklyn, New York’taki Long Island College Hastanesi ve Harvard Halk Sağlığı Okulu’nun bulgularına göre, etrafı ıslatarak bakteri üremesine davet çıkaran tüm o kap kacaklar sayesinde mutfak evyeniz, klozetinizden çok daha kirli.

3/ 12
Kişisel temizliğe dair bildiklerinizi unutun

4. Sifonu çektiğinizde içeri gidenler kadar dışarı çıkanları da hesaplamak gerekebilir.

Dr. Gerba, sifon çekilmesi sonrasında klozet içeriğinin dışarı fışkırmasını, havai fişeğe benzetiyor. Fışkıran parçacıklar, klozetin yaklaşık 2 metre çevresine kadar yayılarak, banyonun diğer ucundaki diş fırçanızı da kaplayabiliyor.

4/ 12