Öfke ile başa çıkmanın yolları

Öfke ile başa çıkmanın yolları

Öfke ile başa çıkmanın yolları

Kendini haklı çıkarmaya çalışan iç ses, öfke duygusununun nedenini karşı tarafta arama ve mutlaka bir neden bulma çabası içindedir. Tüm bunlar öfkemizi beslemeye, dolayısıyla kendimize fiziksel ve psikolojik olarak zarar vermemize neden olur. Peki beslenen bu öfkeyi dışa vurmak, yatışmamız için doğru hareket midir? Öfkelendiğinizde ne yapmanız gerekiyor? Psikomola Bireysel ve Kurumsal Danışmanlık Merkezi’nden Klinik Psikolog Mehtap Güngör, öfke konusunda genel olarak bilinenlerin yanlış olduğunu ve bu yanlışların öfkeyi beslediğine dikkat çekti.
 
 

1/ 9
Öfke ile başa çıkmanın yolları

ÖFKE KONTROL EDİLMEZ BİR DUYGU MUDUR

Öfke, güçlü ve başedilmesi zor bir duygudur, evet. Ancak kontrol edilemez bir duygu değildir. Kontrol edilemeyeceğine dair bu inanç, bizleri bu duyguyla yüzleşmekten ve mücadele etmekten alıkoyar. Böylece, öfkelenme durumunda yapılacak birşey olmadığına inanır, bu duygu ve dolayısıyla sebep olduğu davranışları normalleştirmeye, sıradanlaştırmaya çalışırız.

2/ 9
Öfke ile başa çıkmanın yolları

ÖFKELENDİĞİNİZDE BUNU DIŞA VURMAK GEREKİR Mİ

Öfkeyi dışa vurmak, öfkeyi yatıştırmanın en kötü yollarından biridir. İnanılan tersine araştırmalar göstermiştir ki, öfkeyi sözel ve ya saldırgan davranışlarla dışa vurmak, öfkeyi azaltmak yerine arttırır. Öfke yatıştığında, öfkemize sebep olan durum ve kişilerle yüzleşmek ve anlaşmazlığı gidermeye çalışmak en sağlıklı yoldur.

3/ 9
Öfke ile başa çıkmanın yolları

ÖFKELENDİĞİNİZDE KENDİNİZE ZAMAN TANIMAK GEREKİR

Öfkeyle başetme konusunda genel olarak önerilen "kendinize zaman tanımak" davranışı, tanıdığınız o zaman içerisinde ne yaptığınızla ilgilidir. Eğer o zamanı kendinizin haklı olduğuna dair kanıt aramakla ve buna dair iç konuşmalarla geçiriyorsanız öfkeyle baş etmeyi bırakın öfkenizi beslemiş olursunuz.

4/ 9