Öpüşmeyin, Japon selamı verin çünkü...

Mevsim geçişlerinde hastalıklara meydan okumanın 7 yolu

Öpüşmeyin, Japon selamı verin çünkü...

Bir yanda yenilenen, cıvıl cıvıl giysilerini giyinen doğa; diğer yanda baharın güzelliğine daha bir renk katan Nisan yağmurları. Kimilerine enerji veren doğadaki bu yenileniş, kimileri içinse mevsim geçişlerinde görülen hastalıklara karşı mücadele etmek anlamına gelebiliyor. Zira özellikle günümüzde küresel ısınma nedeniyle ani ısı değişikliklerine vücudumuz kolaylıkla adapte olamayabiliyor. Bu yüzden bağışıklık sistemi zayıflıyor ve görevini yapamıyor. Dolayısıyla kolayca bulaşan mikrobik hastalıklara, özellikle de nezle, grip ve benzeri enfeksiyonlara kimi bünyeler daha sık yakalanıyor. Oysa soğuk ve yıpratıcı bir kışın ardından bahar aylarının tazeliğinden faydalanmak, bahar hastalıklarına karşı koyabilmek o kadar da zor değil. Alacağımız basit ama son derece etkili tedbirler var. Mevsim geçişlerinde hastalıklara meydan okumanın 7 yolunu Acıbadem Fulya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Hacer Baltaoğlu posta.com.tr’ye anlattı.

1/ 9
Öpüşmeyin, Japon selamı verin çünkü...

MEVSİME GÖRE GİYİNİN: Mevsim geçişlerinde ani ısı değişimi vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak grip ve nezle başta olmak üzere hastalıklara davetiye çıkarıyor. Havaların ısınmaya başlamasına aldanmamak, mevsime uygun giyinmek gerekiyor. Terleten kıyafetlerden kaçınılmalı, vücut ısısını koruyan, teri emen pamuklu giysiler tercih edilmeli. Terli giysiler değiştirilmeli.

2/ 9
Öpüşmeyin, Japon selamı verin çünkü...

SEBZE VE MEYVE TÜKETİN: Sadece mevsim geçişlerinde değil, bir ömür boyu sağlıklı ve dengeli beslenmek şart. Vücut direncini yüksek tutabilmek ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için özellikle C vitamininden zengin taze çiğ sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmeli. Bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için düzenli beslenmek de şart. Özellikle kahvaltı en önemli öğün. Mutlaka yapılmalı. Günde en az 2 litre “su” tüketilmeli.

3/ 9
Öpüşmeyin, Japon selamı verin çünkü...

EN AZ 6 SAAT UYUYUN: Uykusuzluk hastalıkların iyileşme sürecini yavaşlatıyor. Yoğun ve yorucu iş temposu karşısına bir de uykusuzluk eklenince vücut iyice güçsüz düşüyor. Bağışıklık sistemini zayıflatan uykusuzluk grip ve benzeri enfeksiyonlara davetiye çıkarabiliyor. 6 ila 8 saatten az olmamak kaydıyla düzenli ve kaliteli uyku şart.

4/ 9