Organ naklinin geleceği

Bilimadamları çok kısa zamanda bozulan ya da yitirdiğimiz organları yenileriyle değişimin mümkün olacağını söyledi.

Organ naklinin geleceği

Organ naklinin geleceği
Deniz yıldızlarında olduğu gibi kendini yenileme özelliğimiz olmasa da, çok kısa zamanda bozulan ya da yitirdiğimiz organları yenileriyle değiştirebileceğiz. Bilim adamları kök hücre oluşturmak ve doku değişimi gibi yöntemlerle bunun mümkün olabileceğinin müjdesini verdi. Kalp, omurilik ve akciğerler yenilenebilecek organlarımızdan sadece birkaçı...


Kalp rahatsızlığı sona erecek

Uzun süren çalışmaların ardından Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kalpteki hasarların kök hücre yöntemiyle gerçekleştirilen doku nakliyle giderileceğini kanıtladı. Fareler üzerinde yapılan deneylerin olumlu sonuç vermesi umutları arttırdı.

1/ 6
Organ naklinin geleceği

Akciğer üretilecek

Brüksel Üniversitesi, laboratuar ortamında akciğer geliştirmeyi başardı. İnsanlardan alınan kök hücreler gerekli koşullar hazırlandıktan sonra akciğer dokusu oluşturdu. Eğer bu akciğerler gerçekten işlevsel ise akciğer nakli tarihe karışacak.

2/ 6
Organ naklinin geleceği

Omurilik onarımı mümkün olacak

Omurilik incinmeleri çoğunlukla kalıcı olur çünkü zedelenen sinir hücreleri kendilerini yenileyemez. Fakat son çalışmalar neticesinde hazırlanan bir enzim, omurilikteki hasarı giderip bu organı tekrar sağlıklı hale getirebildi.

3/ 6
Organ naklinin geleceği

Uzuvlar yeniden gelişebilecek

Zebra balığı, kopan uzuvlarının yerine yenilerini kendi kendine oluşturabiliyor. Bu balığı inceleyen bilim adamları, kayıp uzuvların salgılanan enzimler sayesinde yenileriyle telafi edildiğini gözlemledi. Aynı işlem insanlar da geçerli olursa artık kaybedilen uzuvların yerine yenileri çıkabilecek.

4/ 6