Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde merak edilen konuların başında Sahura kalkmadan oruç tutulur mu sorusu geliyor. Peki sahura kalkmadan oruç tutmak mümkün mü? Orucu bozan şeyler nelerdir? Oruç hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

1/ 9
Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Bu soru işaretlerine cevap vermek için Dr. Zeki Uyanık konu ile ilgili açıklama yaptı. Oruç tutmak isteyenlerin sahura kalkmasını ve sahurda bir şeyler yemesini tavsiye eden Zeki Uyanık, sahurda bereket olduğunu, sahura kalkmanın sevabı arttırdığını, bir yudum suyla bile olsa sahur yapılması gerektiğini vurguladı.

2/ 9
Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Oruca başlamadan önce son yenilecek olan sahur yemeğinin gecenin son vaktine getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Zeki Uyanık, sahura kalkmadan oruç tutulup tutulmayacağı ile ilgili soruya ise hadis- i şerifle cevap verdi.

3/ 9
Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Oruç tutmak isteyen sahurda bir şeyler yesin” ”Sahura kalkın çünkü sahur yemeğinde bereket vardır” ”Sahur yemeği ile gündüz tutacağının oruca kuvvet kazanın “ hadisinin teşvik ve telkin edici olduğunu ve bunun gibi birçok hadisin olduğunu söyleyen Zeki Uyanık, bu hadisleri de dikkate alarak, sahura kalkarak oruç tutan kişinin hem sünnet sevabı kazandığını hem de oruç tutulacak gün için bedenine kuvvet kazandırdığını söyledi.

4/ 9