Siz de hatırlamayabilrsiniz !

2030 yılında 35 milyon kişi geçmişiini hatırlamayacak

Siz de hatırlamayabilrsiniz !


Çağın hastalığı Alzheimer, hâlâ tam sebebi ve tedavisi bulunamayan bir trajedi olarak varlığını arttırarak sürdürüyor. İnsan ömrünün uzamasıyla hastalığa yakalanan hasta sayısı da oransal olarak her yıl artıyor. Hastalığın ilk tanımlanmasının 105’inci yılındayız. Nörologlara sebep ve tedavide gelinen son noktayı sorduk.

1/ 20
Siz de hatırlamayabilrsiniz !


Çağımızın en travmatik hastalıklarından biri; Alzheimer. Sırasıyla en yeni olandan geçmişe doğru anılarını, bilgi birikimini, mesleki yeteneklerini hatta çocuklarını unutmak. Hasta için olduğu kadar ailesiiçin de hayatın ve insanın varlığının anlamını sorgulamaya itecek derin bir yara.

2/ 20
Siz de hatırlamayabilrsiniz !

Bu yılın başlarında Bridget Bardot'nun eski eşi, bir zamanların ünlü Alman playboy'u Gunter Sachs, kendisine Alzheimer teşhisi konduktan hemen sonra, anılarını unutmamak için 78 yaşında intihar etmişti. Opel’in sahibinin oğlu olan ve 60'larda dünya jet sosyetesinde fırtına gibi esen, yakışıklılığı ve parasıyla dedikodu sütunlarından düşmeyen, Bridget Bardot'un villasına helikopterle yüzlerce gül döktürerek evlilik teklif eden, İran kraliyet ailesinden Süreya İsfendiyari ile de birliktelik yaşayan, Saint Tropez'nin bugünkü gibi şampanya duşu partileriyle anılan bir cazibe merkezi haline gelmesine ön ayak olan Sachs'ın anılarını unutmama konusunda niye bu denli tutkulu olduğunu anlamak güç olmasa gerek…

3/ 20
Siz de hatırlamayabilrsiniz !

Bugün tüm dünyada Alzheimer hastalarının sayısı yaklaşık olarak 18 milyon. Türkiye'de ise bu rakamın 250 bin ile 500 bin arasında olduğu sanılıyor. Bu hastalara bakan aile bireylerinin de ortalama yüzde 60'ı ağır depresyon hastası. Hastalığın görülme sıklığı insan ömrünün uzamasına karşılık olarak gitgide artıyor.

4/ 20