Sizi yorgun düşüren 5 şey!

Sizi yorgun düşüren 5 şey!

Sizi yorgun düşüren 5 şey!

Yorgunluk, iş hayatımızdan sosyal ilişkilerimize kadar bizi olumsuz etkiliyor. Peki toplumda çok sık rastlanan yorgunluğun nedeni nedir? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bizi yorgun düşüren 5 temel nedeni ve yorgunlukla başa çıkmanın yollarını anlattı.

1/ 7
Sizi yorgun düşüren 5 şey!

SUSUZLUK: Normal bir susuzluk (ki bu kilonuzun yüzde 3 ünün kaybına yol açabilir) beyninizi tembel yaradılışlı ve ağır hissetmenize; ayrıca konsantrasyon eksikliğine yol açar. Bir dahaki sefer kendinizi halsiz ve tembel hissettiğinizde sadece yemek yemeye ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin. Bir veya iki bardak su içmeyi deneyin.

2/ 7
Sizi yorgun düşüren 5 şey!

CEP TELEFONLARI: Yatağa yatmadan cep telefonlarınızı kapattığınızdan emin olun. Sadece cep telefonları değil, mavi ışık saçan tüm elektronik cihazlar uyku hormonu olan melatonini bastırır. Ulusal Uyku Vakfı tarafından 2011 yılında yapılan bir ankete göre; 19- 29 yaşları arasındaki gençlerin yüzde 20'sinin arama, mesaj ve ya e-mail alımından dolayı haftanın birkaç gecesi uykularından uyanıyor. Uyumadan önce telefonunuzu kapatın.

3/ 7
Sizi yorgun düşüren 5 şey!

FAZLA EGZERSİZ: Egzersiz yaptığınız zaman vücudunuz stres hormonu kortizolun etkisinden uzaklaşır ve terleme sürecini uzatır. Mesela normal bir oranda 30 dakikadan fazla koşmak, kortizol üretiminin hızını artırır. Aralıklarla yapılan egzersiz sağlam bir egzersizle birleştirilebilir. Böylelikle kortizol hormonunu kontrol altında tutarsınız.

4/ 7