Suyu oturarak içmek çok önemli

Ayaktayken su içilmesinin çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği bildirildi.

Suyu oturarak içmek çok önemli

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, vücudun susuz kaldığında beyin hücrelerini susuz bırakmamak ve beyne az kan gitmesini önlemek için başta kol ve bacak olmak üzere, böbrek ve akciğer damarlarından kanın çekilerek beynin su ihtiyacının karşılandığını söyledi.

1/ 8
Suyu oturarak içmek çok önemli

SUSUZLUK TANSİYON, ROMATİZMA, UYUŞUKLUK, BEL AĞRISI NEDENİ OLABİLİR Susuz kalma neticesinde damarların büzüşerek daralması ile yüksek tansiyon, romatizma, uyuşukluk, halsizlik, bel ağrısı gibi en temel rahatsızlıkların ortaya çıktığını ifade eden Uslu, bunun yanı sıra histamin salgısının mide asit salgısını artırdığını, bunun da gastrit, ülser, reflü, mide ağrısı ve sonunda kanser hastalığına neden olduğunu belirtti. Uslu, akciğer damarlarının büzüşmesinin nefes darlığı ve astım gibi hastalıkların en temel nedeni olduğunu vurguladı.

2/ 8
Suyu oturarak içmek çok önemli

BÖBREK VE SAFRA TAŞINA NEDEN OLABİLİR Böbreklerden suyun çekilmesinin böbrek taşlarına neden olduğunu, damarların iyice büzüşerek ve idrar çıkartmayı azaltarak su kaybını önlemeye çalıştığını anlatan Uslu, "Bu da yalnız böbrek değil safra taşı oluşmasına da sebep oluyor. İdrarın sürekli böbreklerde tutulması böbrek hasarı ve böbrek yetersizliğine neden oluyor. Su içilmediği sürece tansiyonumuzun yüksek kalması damarlarımıza ciddi zarar verince öncelikle nefes darlığı, astım, epilepsi ve kalp hastalıkları ve hatta kalp krizi riski başlıyor. Kan şekerinin yükselmesine bağlı olarak şeker hastalığı ortaya çıkıyor" dedi.

3/ 8
Suyu oturarak içmek çok önemli

"HERKESE GÜNDE İKİ LİTRE SU İÇMEYİ TAVSİYE EDİYORUM" "İnsan ne kadar susuyorsa o kadar su içmeli" önerisinin yanlış olduğunu savunan Uslu, şöyle devam etti:

4/ 8