Uyandıran bacak ağrısına dikkat!

Felç sonucu yatağa bağlı kalmak, uzun süre hareketsiz oturmak ve okyanus ötesi uçak yolculuğu yapmak bacaklardaki damar tıkanıklığı riskini artırıyor.

Uyandıran bacak ağrısına dikkat!

Bacak ağrısının, bacak toplardamarındaki kan pıhtılaşmasının öncü belirtisi olabileceği konusunda uyarı yapan uzmanlar, özellikle gece uykusundan uyandıran ağrıların önemsenmesi gerektiğini bildiriyorlar.

1/ 11
Uyandıran bacak ağrısına dikkat!

Ülkemizde her yıl yaklaşık 50 bin kişinin ölümüne yol açan pıhtılaşma bozukluğu konusunda farkındalık olmadığını söyleyen Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, “Derin Ven Trombozu  olarak adlandırılan bu durum,  akciğerlere pıhtı gitmesi sebebiyle, akciğerlerde ve diğer organlarda ölümle sonuçlanan hasara yol açar.

2/ 11
Uyandıran bacak ağrısına dikkat!

Uzun uçak seyahatleri yapanlar, ameliyattan sonra hastanede uzun yatanlar, uzun süre oturmak zorunda kalan kişiler ve felçli hastalarda sık karşılaşılan derin ven trombozu, en önemli damar problemlerinden biridir” dedi.

3/ 11
Uyandıran bacak ağrısına dikkat!

KANGRENE YOL AÇABİLİR
Bacaklarda bazen devam eden, bazen de arada bir aniden ortaya çıkan ağrıların, travmalar dışındaki en önemli sebebinin dolaşım bozuklukları olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bozkurt, 

4/ 11