Bakın bakalım 10 yıl sonra neler olacak?

Bakın bakalım 10 yıl sonra neler olacak?

Teknolojide yeni nesil ürünler adına ABD’de kurulu Silikon Vadisi’nde büyük bir ekiple çalışan Ericsson’un mühendisleri geleceği şeffaf ekran, hareketli kamera, algılayıcı ve sanal gerçeklik tarafında görüyor

ükrü Andaç - Dijital Dükkan

Yetiştirdiği öğrencilerden Google, Cisco, HP, Sun Microsystems ve Yahoo gibi bilgisayar ve yeni ekonomi devlerini çıkaran Stanford Üniversitesi’nde geçen hafta düzenlenen uluslararası inovasyon forumunda önümüzdeki yıllarda teknoloji dünyasına damgasını vuracak yeni ürün ve servisler masaya yatırıldı.
Stanford hocalarının yanı sıra Facebook, Verizon, Sprint, Ericsson’dan mühendis ve tepe yöneticilerin sunumlarıyla katıldığı “Ericsson İnovasyon Forumu” adlı etkinlikte yeni nesil bilgisayarlar, cep telefonları, yaşam alanları ve sanal alemin hangi yöne doğru gittiğine yönelik ipuçları paylaşıldı.
Geleceğin ürünlerine bakıldığında küçülen boyutlar, incelen ekranlar, onlarca farklı teknolojinin tek cihaza sığdığı ürünler dikkat çekiyor. Tüm ürünlerin ortak noktasında ise yüksek hızda genişbant internet bağlantısı yatıyor.

Bu saatler yakaladığını hafızaya alıyor
Ericsson’un 2020 vizyonunda akıllı telefon teknolojisi saat olarak tasarlanmış durumda. Şeffaf ekran teknolojisiyle gelen ürün de çift ekran bulunuyor. ‘Sanal gerçeklik’ teknolojisini bulunduran cihazın açılan şeffaf ekranı internet bağlantısı, algılayıcı ve yüz tanıma teknolojisi sayesinde ortamdaki kişi, obje, yazı ve fotoğrafları tanımlayabilecek. Bu sayede saat üzerinden bir yandan anlık bilgi sağlanacak diğer taraftan karşı taraftaki bir kişinin internet üzerindeki bilgilerine ulaşılabilecek.

1/ 8
Bakın bakalım 10 yıl sonra neler olacak?

Kağıt ekran kaplı kitap yolda
İsveçl iEricsson mühendisleri tarafından “Canlı kitap” koduyla geliştirilen elektronik kitaplar internet bağlantısı ve kağıt ekran teknolojisiyle birlikte geliyor olacak. Kitapların içerisindeki tüm bilgiler anlık olarak değişebilecek, kullanıcı üzerinde değişiklik yapabilecek, dilediği içeriği arkadaşlarıyla anında e-kitap üzerinden paylaşıyor olacak. Kitaplarda grafik animasyonlar, video görüntüleri standart hal alacak. Kullanıcı kitapta şifreli içerik oluşturabilecek hatta bu içeriğe sadece kendisi erişmek istiyorsa parmak izinden oluşan bir şifreleme sistemi kurabilecek.
Sahip olunan bir elektronik kitabın içeriği kullanıcının isteğine göre değişiyor olacak. Bu platforma kullanıcı internet üzerinden dilediği içeriği yükleyebilecek.

2/ 8
Bakın bakalım 10 yıl sonra neler olacak?

Lazer klavyeli ‘akrep PC’
Yeni nesil ultra mobil bilgisayar kategorisinde tasarlanan “akrep PC” adlı ürün üç ayaklı bir düzeneğe sahip. Mikroçipler sayesinde geniş büyüklükte dosyaları bu küçük boyuta sığdırmayı başarması planlanan bilgisayar, içerisinde projektör, lazer klavye teknolojilerini de barındırıyor. Cihazın üst bölümünde kapak açıldığında projektör aktif hale geliyor bu sayede masa üzerine veya karşı cepheye lazer klavye yansıtılarak bilgisayar kullanılabiliyor. Bilgisayarın ayakları katlandığında telefon olarak da kullanımın önü açılıyor.

3/ 8
Bakın bakalım 10 yıl sonra neler olacak?

Hareketli kameralar cep’te
Şeffaf ekran teknolojisi geleceğin cep telefonlarında yoğun olarak kullanıyor olacak. Hareketli kameralarla donatılan bu telefonların ekranları algılayıcılar sayesinde çevreden içerik toplayan birer makineye dönüşecek. Kullanıcılar bu yeni nesil telefonların dış tasarımını internetten yükledikleri görüntülerle anında değiştirebilecek. Bu arada cihazdaki projeksiyon teknolojisi, cep telefonundaki içeriğin geniş ekranlarda görüntülenmesine aracılık edecek.

4/ 8