Buyrun ben robot ne isterdiniz!

Bir robot sipariş alırsa sizce nasıl olur

Buyrun ben robot ne isterdiniz!

KONYA'da, robotik teknolojiler alanında çalışmalar yapan Akınsoft firmasının yeni açtığı kafeteryada 2 robot, garson olarak hizmet veriyor. 'Ada' adı verilen 2 robot, siparişleri müşterilere servis ediyor.
Bir televizyon kanalında yayınlanan 'Kardeş Payı' adlı komedi dizisinde Ahmet Kural ve Murat Cemcir'in canlardırdığı iki kardeşin işlettiği kahvede bir robot, garson olarak hizmet ediyor.

1/ 10
Buyrun ben robot ne isterdiniz!

Müşterileriyle konuşup, siparişleri servis yapan bu robot garson uygulaması, Konya'ya hayata geçirildi. Robotik teknolojiler alanında çalışmalar yapan Akınsoft firması, daha önce 2 robot üretmişti. O robotlar verilen bazı konumları yerine getiriyor ve gösterilen nesnelerin ne olduğunu anlatıyordu. Firma, 2 yeni robot daha üretti ve bu robotlar, dün açılışı yapılan, firmaya ait kafeteryada garson olarak hizmet vermeye başladı.

2/ 10
Buyrun ben robot ne isterdiniz!

Robotlar, hizmetlerini masaların arası ve servis yapılacak alana mesafe ve konum sensörleriyle donatılması sayesinde hizmet veriyor. Masada bulunan müşterinin siparişi, bir garson tarafından alınıyor.

3/ 10
Buyrun ben robot ne isterdiniz!

Bu siparişleri, önlüğü ve bandanası giydirilmiş 'Ada' adı verilen 2 robot, bilgisayar aracılığıyla numaralandırılan ve komutu verilen masaya doğru yönlendiriliyor. Kafe içerisindeki masalar arasında kendisi için hazırlanan özel yoldan geçen 'Ada' sipariş verilen masaya ulaştıktan sonra ilk olarak "Merhaba. Cadde Meram Kafe'ye hoş geldiniz. Lütfen servis alanın boş olduğundan emin olun" diyerek uyarıda bulunuyor.

4/ 10