Geleceğin Bill Gatesleri

İnternet sektörüne yatırım yapan geleceğin Bill Gates'leri...

Geleceğin Bill Gatesleri

Mark Zuckerberg

Yaş: 25
Serveti: 2 milyar dolar
ABD'nin en önemli üniversitelerinden biri olan Harvard'da ikinci sınıf öğrencisiyken, 2004 yılında kurduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook sayesinde üne kavuşan Zuckerberg, genç yaşta başarıyı yakalayanlar denince akla gelen ilk isimler arasında. Yazılım devi Microsoft'un 2008'de, Facebook'tan belli oranda pay almasının ardından sosyal paylaşım sitesinin toplam değeri 15 milyar dolara çıktı.

Bu sayede milyarderler arasında giren Zuckerberg, geçtiğimiz ekonomik krizde şirketinin değerinin düşmesiyle bu zenginliğini kaybetti. Ancak geçen sonbaharda şirketin hisselerinin yeniden değerlenmesiyle milyar ünvanına yeniden kavuştu. Aralık ayındaki verilere göre 350 milyon kullanıcısı olan sitenin değeri şu anda 11 milyar dolar seviyesinde.

1/ 9
Geleceğin Bill Gatesleri

Yoshikazu Tanaka

Yaş:32
Serveti: 1.6 milyar dolar
Zuckerberg'ten sonra kendi çabalarıyla milyarder olan ikinci en genç milyarder olan Japon Tanaka, servetini Gree adındaki sosyal paylaşım sitesi sayesinde kazandı. Rakipleri ile rekabette avantaj sağlamak için siteyi daha sonra mobil oyun platformuna dönüştüren Tanaka'nın şirketini değeri 2009 yılında iki katına çıktı.

2/ 9
Geleceğin Bill Gatesleri

Sergey Brin

Yaş: 36
Serveti: 15.3 milyar dolar
Rus göçmeni olan Brin ve sınıf arkadaşı Larry Page, Stanford Üniversitesi'ndeki doktora eğitimlerini 1998 yılında yarıda bırakarak, arkadaşlarının garajında şu anda dünyanın en büyük arama motoru olan Google'ı faaliyete geçirdi. Asıl faaliyet alanı arama motoru olan Google daha sonraki yıllarda e-posta, haber sunumu, internet tarayıcısı ve teknolojik cihazlar alanlarına da girerek gelirini 22.7 milyar dolara çıkardı. Brin, 2004 yılında milyarder olurken aynı yıl şirket halka açıldı. Şirketin hisseleri 2009'da yüzde 85 oranında değer kazandı.

3/ 9
Geleceğin Bill Gatesleri

Chen Tianqiao

Yaş: 36
Serveti: $1.3 billion
Çinli Chen, Fudan Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra büyük bir yatırım şirketinde çalıştı. Chen, 1999 yılında eşi ve kardeşi ile birlikte Shanda Interactive Entertainment Limited şirketini kurdu. Kurduğu şirketin şemsiyesi altında internet üzerinden oynanan oyunlar ve internet üzerinden okunabilen kitaplar alanında faaliyet gösterdi. Şirketin oyun birimi olan Shanda Games, 2009'da halka açıldı. Şirket ayrıca yakın zamanda Şangay merkezli Goldcool Games ve San Fransisco merkezli Mochi Medya şirketlerini bünyesine kattı.

4/ 9