iOS 7 kullanma klavuzu

iOS 7 kullanma klavuzu

iOS 7 kullanma klavuzu

Apple’ın son işletim sistemi iOS, dün itibariyle tüm kullanıcılara ulaştı. Peki iOS 6’ya göre değişen özellikler neler? Temel özelliklerin kullanımı genelde aynı kalsa da bazı öğelerde çeşitli değişiklikler yapıldı. İşte bu değişimler…

1/ 12
iOS 7 kullanma klavuzu


Yeni iOS 7 ile birlikte, istenmeyen aramaları ve mesajları engellemeniz artık mümkün! Sizi rahatsız eden ister iMessage kullansın, ister FaceTime kullansın… Hepsini engellemek artık çok kolay. Kullanıcıların daha önce üçüncü parti uygulamaları bu tür işlemler için kullanması, bazı güvenlik problemlerini de beraberinde getirmişti. Apple, böylece bu sorunu da bertaraf etmiş oldu! Engellemek istediğiniz kullanıcı, size mesaj yazarken sağ üstte ‘kişi’ yazan yere tıklayıp kişinin bilgilerinin yer aldığı kaydı açıyorsunuz. Daha sonra ‘i’ (information) yazan yere dokunarak seçenekleri açıyor ve ‘engelle’ diyorsunuz. Bu şekilde engellediğiniz kullanıcıdan gelen bildirimler, artık sizi rahatsız edemiyor!

İSTENMEYEN ARAMA VE MESAJLARI ENGELLEME

2/ 12
iOS 7 kullanma klavuzu


Ana menü tuşuna (Home) iki defa art arda bastığınızda açık olan uygulamaların simgeleri, altta listeleniyordu. Yeni gelen özellikte ise yine ana menü tuşuna iki defa art arda tıkladıktan sonra açık olan uygulamalar, ekranın tümünü kaplıyor. Uygulamaların küçük resimlerini ekranınıza sığdıran iOS’ta geçişler sağa veya sola doğru yapılabiliyor. Eğer uygulamalarınızı kapatmak istiyorsanız, resmi yukarı doğru ittirerek bunu yapmanız mümkün oluyor.

UYGULAMALAR ARASINDA GEÇİŞ ARTIK DAHA FAZLA

3/ 12
iOS 7 kullanma klavuzu


Paralaks, ‘ıraklık açısı’ adı verilen özellik. Bu özelliğin ismine çok fazla takılmayın! Kısaca açıklamak gerekirse, Apple’ın getirdiği yenilik, fotoğraflarınızın ana ekranda ve kilitli ekranda hareketli olması. Eğer bu tür bir özelliğe çok fazla ilgi duymuyorsanız [Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Hareketi azalt] yolunu izleyerek bu özelliği kapatabilirsiniz.

PARALAKS ÖZELLİĞİ

4/ 12