Unutulan işletim sistemleri

İşte artık ismini bile hatırlamadığımız ama bir zamanlar milyonlarca kullanıcının ekranından düşmeyen o işletim sistemleri...

Unutulan işletim sistemleri

MSDOS, Amiga OS, Windows 3.1, OS/2... Bilişim teknolojileri tarihi, kimisi uzun yıllar kullanımda kalmış, kimisi hiçbir zaman popüler olamamış ve de en sonunda unutulmaya bırakılmış yığınla işletim sistemiyle dolu. İşte artık ismini bile hatırlamadığımız ama bir zamanlar milyonlarca kullanıcının ekranından düşmeyen o işletim sistemleri... (CHIP Online)

1/ 23
Unutulan işletim sistemleri

BeOS (1991) BeOS, büyük umutlarla tasarlanmış bir işletim sistemiydi. Tam bir çoklu ortam çılgınlığının yaşandığı 90'lı yılların başında geliştirilen sistemin geleceğini belirleyen olay 1995'de yaşandı: Can havliyle yeni bir işletim sistemi aramakta olan Apple BeOS için 125 milyon dolar teklif etti. Ancak firma 200 milyondan aşağısını kabul etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine Apple NEXTStep'i satın aldı ve Steve Jobs eski firmasına geri döndü.

2/ 23
Unutulan işletim sistemleri

Amiga OS (1985) Amiga'nın çok trajik bir hikayesi vardır: 1985 yılında Commodore tarafından üretilen Amiga 1000, zamanının çok ötesinde bir bilgisayardı. Workbench'in renkli masa üstü görüntüsü, kısa süre sonra yayınlanan Windows'dan çok daha iyi görünüyordu.

3/ 23
Unutulan işletim sistemleri

Amiga OS (1985) Yıllar geçtikçe Amiga OS daha da geliştirildi ve Amiga'nın kişisel bilgisayar piyasasında sağlam bir konum elde etmesini sağladı. Bu emektar işletim sistemi bugün bile önemli bir hayran kitlesine sahip: Sistemin kullanıcılar tarafından geliştirilen 4.1 sürüm Eylül 2008'de yayınlandı.

4/ 23