Binali Yıldırım'ın ''müjde'' olarak duyurduğu proje İmamoğlu'nun çıktı

AK Parti'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın, "müjde" olarak duyurduğu proje, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun projesi çıktı.

Binali Yıldırım'ın ''müjde'' olarak duyurduğu proje İmamoğlu'nun çıktı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Baraçlı başkanlığında önceki gün toplandı.

Bu toplantıda alınan karar çerçevesinde; 34 LAA 001- 34 LZZ 999 aralığındaki plakalar tahditli plaka statüsüne geçti.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise, sosyal medya hesabından, geçen günlerde katıldığı esnaf buluşmasının videosunu paylaşarak, söz konusu karar için, “'Şoför Dursun’un oğlu yapar' dediler, ben de sözümü tuttum. Servisçi kardeşlerime müjde! Plaka tahdidi tamamdır, hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Ancak Binali Yıldırım'ın, "müjde" olarak duyurduğu proje, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun projesi çıktı.

PLAKA TAHDİDİ NE DEMEK?

Toplu taşımacılık sisteminin geliştirilerek bireylerin en üst düzeyde ulaşım hizmeti alabilmesinin sağlanması, korsan taşımacılık ve plaka karaborsacılığı gibi usulsüzlüklerin önlenmesi, ayrıca çalışan şoför esnafının haklarının korunmasının sağlanması amacı ile dolmuş, minübüs, taksi, servis gibi araçlara verilecek plaka sayısının sınırlandırılmasına denir. Bu tahdidinin ticari araçlar tarafından yaptırılması zorunludur. Yaptırılmaması halinde tahditsiz araçlar hakkında cezai işlem uygulanır.

Ekrem İmamoğlu, 6 Şubat'ta Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan’a konuşmuştu. İmamoğlu, burada servisçilerin plaka tahdidi sorunu hakkında projesini anlatmış ve "Şu anda servis şoförleriyle konuşuyorum onların sorunları var plaka tahdidi konusunda. Taksici esnafıyla görüşüyorum. Hepsiyle görüşeceğiz. Gelin beraber düşünelim, geleceği konuşalım diyeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN KARŞI ÇIKMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan da 2 yıl önce esnaflarla buluştuğu bir toplantıda yaptığı konuşmada karşı çıkmıştı.

Erdoğan, o toplantıda, servis şoförlerinin tahdit sözü verdiğini iddia etmesi üzerine ''Ben size plaka tahdidi sözü vermedim'' dedi. Erdoğan, “Böyle bir adım atılırsa burada en büyük bedeli çocuklarımız öder, firmalar öder. Hak edilmediğiniz bir şeyi kusura bakmayın hak olarak size veremeyiz” demiş, bu sırada da bazı esnafların salonu terk etmesi ise dikkat çekmişti.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News