AVM'de silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Avustralya'nın Sydney kentinde bir alışveriş merkezinde düzenlenen saldırıda 6 kişi öldürüldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Reuters'ın haberine göre Avustralya'da Sidney'de bir alışveriş merkezinde bıçaklı saldırı gerçekleşti. Saldırı sırasında alışveriş merkezinde bulunan yüzlerce kişi saldırı sonrasında bölgeden tahliye edildi. Saldırının ardından kalabalık alışveriş merkezinde polis operasyonu başlatıldı.

Reuters'a konuşan iki görgü tanığı, silah seslerinin de duyulduğunu aktardı. Görgü tanıklarından biri, bir kuyumcuya sığınmadan önce yerde yatan yaralı bir kadın gördüklerini söyledi. Olayda 6 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda yaralı olduğu belirtilirken birinin 9 aylık bebek olması dikkat çekti.

Polis olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada “Bondi Kavşağı'nda bir erkeğin vurulmasının ardından kritik olay meydana geldi. Saat 16.00'dan hemen önce (13 Nisan 2024 Cumartesi), birden fazla kişinin bıçaklandığına dair ihbarların ardından Westfield Bondi Kavşağı'na acil servisler çağrıldı. Vatandaşların bölgeden uzak durması isteniyor” ifadelerine yer verdi. Bölgeden yayın yapan yerel medya organları, ağır silahlı polislerin olay yerine intikal ettiğini belirterek alışveriş merkezinden insanların kaçtığını duyurdu.

KADIN POLİS ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Sydney’in doğusundaki Westfield alışveriş merkezinde bir kişinin çevredekilere bıçakla saldırdığı ve saldırgan dahil 6 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Polis Müdür Yardımcısı Anthony Cooke, olayla ilgili yaptığı basın açıklamasında saldırganın yakınlarda bulunan bir kadın polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildiğini belirterek “(Kadın polis) Ona yetişmek için hızla arkasından yürümeye devam ederken, beşinci katta saldırgana yetişti. (Saldırgan) döndü, yüz yüze geldiler ve bıçağını kaldırdı. (kadın polis) silahını ateşledi ve saldırgan şimdi ölü” dedi. Saldırganın tek başına hareket ettiğini belirten polis, saldırının nedeni hakkında bilgi vermedi.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda alışveriş merkezinden kaçan kalabalıklar, polis arabaları ve acil servislerin bölgeye akın ettiği görüldü.

Sonraki Haber