Kadına şiddeti teşvik eden şarkılar yasaklandı

Meksika'da kadına şiddeti özendiren ve kadın düşmanlığı içeren şarkıların canlı müzik etkinliklerinde çalınıp söylenmesini yasakladı.

Meksika'nın Chihuahua kentinde kadın düşmanı ve kadına şiddeti teşvik eden sözleri olan şarkıların canlı müzik yapılan mekanlarda çalınıp söylenmesine yasak getirildi. Yasağı ihlal edenler 1 milyon 900 bin liraya kadar para cezası ödeyecek.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, kamusal alanda erkek şiddetini teşvik eden ve kadın düşmanı olarak değerlendiren şarkı söyleyen sanatçılara 55 bin sterline (1,9 milyon TL) kadar para cezası verilebilecek. Yasak önerisini şehir konseyine getiren Pan partisinden Patricia Ulate, 'kadınlara karşı ciddi şiddet olayları ve devam eden maçoluk kültürü dahil acı gerçeklerin kanun yapıcıları toplumsal cinsiyet temelli şiddete karşı harekete geçildiğini' söyledi.

Alınan yasak kararı uyarınca, yasağı ihlal eden kişilerden alınacak para cezası, belediyenin kadınlar için başlattığı programlara ve sığınma evlerine bağışlanacak. Yasak kararına ilişkin açıklama yapan Chihuahua Kadın, Aile ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Patricia Ulate, "Chihuahua, eyalette kadınlara karşı yüksek oranlardaki yapısal şiddet sebebiyle cinsiyet alarmı verilen beş belediyeden biri. Bunları ortadan kaldırmaya katkıda bulunacak her eylem önemlidir" dedi.

'PARA CEZASI İLE KARŞI KARŞIYA KALACAKLAR'

Şehirde alınan yasak kararı, belediye tarafından düzenlenip denetlenen etkinlikler için geçerli olacak. Chihuahua Belediye Başkanı Marco Bonilla, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 'Kim kadınlara karşı şiddeti teşvik eden şarkı söylerse, o kişinin para cezası ile karşı karşıya kalacağını' bildirdi. Bonilla, 'kadınları neseneleştiren ve cinselleştiren canlı müziğin de şiddet olarak değerlendirilebileceğine' vurgu yaptı.

1 milyon nüfuslu şehir, 2015 yılında da kamuya açık etkinliklerde şiddeti savunan ve teşvik eden müziklerin çalınmasını yasaklamıştı.

Sonraki Haber