Kızıldeniz'deki iki ada Suudi Arabistan'a geçti !

Mısır ve Suudi Arabistan arasında yeniden belirlenen Kızıldeniz sınırı ile ilgili anlaşmadan sonra Suudi Arabistan iki ada kazandı.

Mısır Bakanlar Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, Kızıldeniz’de yer alan Sanafir veTiran adalarının iki ülke arasında belirlenen yeni deniz sınırı anlaşması çerçevesindeSuudi Arabistan sınırları içinde yer aldığı bildirildi. Açıklamada adalar meselesinin son6 yıldır görüşüldüğü ve iki ülke heyetlerinin konu ile ilgili 11 görüşme yaptığı belirtildi. 

Kızıldeniz sınırlarının yeniden belirlenmesi ile ilgili anlaşma cuma günü Kahire’deki İttihadiyye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin katıldığı törende imzalanmıştı. 

Suudi Arabistan'ın eski Kralı Abdulaziz el-Suud, 1950 yılında Sanafir ve Tiran adalarının güvenliğinin sağlanması için Mısır’ın himayesine girmesini Mısır yönetiminden talep etmişti. Iki ada 66 yıldır Mısır’ın himayesindeydi. Adaların Suudi Arabistan kraliyet ailesine ait olduğu belirtiliyor. 

Tiran Adası, Akabe Körfezi'ni Kızıldeniz’den ayıran Tiran Boğazı’nın girişinde yer alıyor. Sina Yarımadası’nın 6 kilometre doğusunda yer alan adanın yüz ölçümü 80 kilometrekare. Tiran Adası’nın hemen doğusunda yer alan Sanafir Adası ise 33 kilometrekare. 

Sonraki Haber