Eğer TCMB faiz indirmeseydi Dolar kaç TL olacaktı ?

Dolar kurunda 2021 yılının son çeyreğinde başlayan ve 2022'de de hız kesmeden devam eden yükselişle ilgili olarak herkesin merak ettiği "Eğer TCMB faiz indirmeseydi Dolar kaç TL olacaktı ?" sorusuna yanıtı ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez verdi...

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez'den yine çok konuşulacak bir açıklama geldi. Ekonomi yönetimine karşı getirdiği eleştiriler ile adından söz ettiren Mahfi Eğilmez, bu kez Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası patlayan dolar kuruna değindi.

Dolarda yaşanan yükselişlerin kasıtsız olamayacağını aktaran Eğilmez, "Faize yüzde 19'lardayken faize hiç dokunmasaydı büyük bir ihtimalle enflasyon yüzde 25'lerde olacaktı. Kur da 11,5 12 civarında dengelenmiş olacaktı'' dedi. 

İşte Mahfi Eğilmez'in ilgi çeken sözleri:

"Faize yüzde 19'lardayken faize hiç dokunmasaydı büyük bir ihtimalle enflasyon yüzde 25'lerde olacaktı. Kur da 11,5 12 civarında dengelenmiş olacaktı. Tabi bir şeyler de yapmak lazım. S400'lerden tutun ekonomi ile ilgisi olmayan bir sürü risk var. Siz sürekli risk havuzunuza yeni riskler ilave ederseniz, bunları ekledikçe bunlar bir şekilde kura etki yapıyor. Kuru artıran her şey de bizde geliyor enflasyonu artırıyor. Bu çok net. Çünkü biz ithalatçıyız. İthalat yapıl ona göre üretim yapan bir ülkeyiz. Dış borcumuz 450 milyar dolar. Bunları bindirdiğiniz zaman bizim maliyetler alıyor gidiyor, enflasyon oluyor. Bu çok net. Bizde faiz olayı enflasyon ile mücadele için değil. bu çok ilginç bir olay..."

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARLARI

2021 Eylül ayında faiz indirimlerine başlayan TCMB, 4 ayın ardından son indirimi Aralık ayında 100 baz puan olarak yapmış, böylece Eylül'de yüzde 19 seviyesinde bulunan faiz Aralık ayında yüzde 14'e çekilmişti. 

Merkez Bankası 2022 yılının Merkez Bankası 2022 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tutmuştu. 

Sonraki Haber