Akaryakıttaki ÖTV artışı için Danıştay'a itiraz

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, akaryakıt ÖTV’sindeki artışla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için Danıştay’a başvuracaklarını açıkladı.

Türkiye yeni haftaya Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Pazar günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren akaryakıttaki ÖTV artışının akaryakıt fiyatlarını Cumhuriyet tarihinin zirvesine çıkmasıyla başladı.

ÖTV kararının ardından benzin ve motorin grubunda pazar gününden itibaren geçerli olacak şekilde 6 lira fiyat artışı meydana geldi. Arttırılan ÖTV tutarlarıyla birlikte benzin ve motorinin litre fiyatı 33 TL'yi aştı.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, bugün DEVA Partisi Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) artırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı da akaryakıt ürünlerine getirilen ÖTV zammıyla ilgili bir açıklama yaptı ve akaryakıt ürünlerindeki ÖTV zammının 2 nedeni olduğunu belirtti. Bakanlık'tan yapılan açıklamada "Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV iki sebeple artırılmıştır. Birincisi yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu ürünlerin ithal ürünler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir. İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV tutarları maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir." denildi. Bakanlık ayrıca Türkiye'nin benzinde de, motorinde de Avrupa'da en ucuz 4'üncü ülke konumunda olduğunu belirterek "Sınır komşumuz Yunanistan'da benzin 2,057 dolar, motorin 1,861 dolar iken vergi artışları sonrası Ülkemizde benzin 1,303 dolar, motorin ise 1,239 dolardır." ifadeleri kullanıldı.
DANIŞTAY'A DİLEKÇE VERİLECEK

“Akaryakıt ÖTV’sindeki artışla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için yarın DEVA Partisi olarak Danıştay’a dilekçemizi vereceğiz. Çünkü Cumhurbaşkanı, açıkça Anayasa’ya aykırı bir yetki kullanıyor. Anayasa’nın 73. maddesinin 3. fıkrası ‘Vergi, resim, harç vb. mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır’ dedikten sonra, 73. maddesinin 4. fıkrası da ‘Kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içerisinde değişiklik yapma yetkisi Cumhurbaşkanı’na verilebilir’ demiştir. Dolayısıyla Anayasa’nın açık amir hükmünden anlaşılacağı üzere Cumhurbaşkanı, maktu olarak belirlenen vergi türlerinde artırım yapamayacak. Şayet vergiyi ihdas eden kanun oransal olarak yukarı aşağı sınırlar belirlemiş ve bu sınırlar içerisinde yürütmeye değişiklik yapma yetkisi vermişse bu durumda Cumhurbaşkanı kararıyla kanuna uygun olarak değişiklik yapabilecektir. Oransal olarak artışın fahiş bir biçimde yüksek olması yönüyle de vergi yükünün adaletli ve dengeli yapılması zorunluluğu itibarıyla da ölçülülük ilkesi açısından açıkça Anayasa’ya aykırıdır. Tam bir salmaya dönen adaletsiz vergiler ve zamlarla ilgili olarak her platformda tepkimizi ortaya koyacak, milletimizin sesi olmaya devam edeceğiz.

MEDYAYA 'SORU' TEPKİSİ

Sayın Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti öncesi yaptığı basın toplantısında medyanın ve yazılı basının sergilemiş olduğu tutum, tam bir ibret vesikasıdır. Basın toplantısında söz alan Habertürk, TRT, CNN Türk ve A Haber temsilcilerinin Sayın Erdoğan’a soru sorarken Cumhuriyet tarihimizin en büyük zamlarının yapıldığı günün ertesinde sanki ülkede her şey güllük gülistanlıkmış gibi ülke gündeminin dışında sualler sorması ve Türkiye’nin canını yakan MTV, akaryakıt zamları, doğal gaz zamları ile A’dan Z’ye her şeye gelen zamların hiçbir şekilde gündem yapılmaması, ülkemizin içinde bulunduğu acı tablonun maalesef en bariz göstergesi olmuştur.”

YANDAŞ GAZETELERE TEPKİ

Bazı gazetelerin bugünkü birinci sayfalarını gösteren Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakınız, Türkiye’de göreceli olarak çok satan gazetelerden birinin bugünkü baş sayfasında zamlarla alakalı en ufak bir haber dahi söz konusu değil. Anasayfasında her şeye yer vermiş, ama 85 milyonu ilgilendiren zamlarla alakalı en küçük bir habere dahi dokunmamış. Yeni Şafak’ta olabilir mi diye özellikle ona da baktım. Üzülerek ifade ediyorum ki yine Yeni Şafak’ın ilk sayfasında da en küçük bir haber dahi söz konusu değil. Belki bizlerin parasıyla, ödediği vergilerle alınan Posta, Hürriyet, Milliyet’te acaba var mıdır diye baktım. İşte Posta’nın anasayfasında en ufak bir zam haberi söz konusu değil. Türkiye’de yaklaşık 50 yılı aşkın süredir herkesin okuyup haber alma ihtiyacını giderdiği, bir dönemlerin saygın gazetesi olarak adlandırılan Milliyet’e baktık ve Milliyet’te sadece ve sadece işte şuracıkta bir haber var. Başlık, ‘ÖTV zamlandı, Bakanlık açıklama yaptı’ şeklinde. Haberin içeriği sadece bu. Hadi onları da geçelim. Bu medya gruplarının kendilerine göre lokomotifi sayılan, bizim ödediğimiz vergilerle, Ziraat Bankası’ndan kredilerle alınan Hürriyet gazetesinde acaba milleti aydınlatacak bir haber var mı diye baktığımızda, orada da gördüğümüz manzara şu: ‘Üç düğünle evlenecek’ denilen Burcu Esmersoy’un düğün haberinin üçte biri oranında anasayfada yer bulmuş olan ‘Doğalgaz ile ÖTV arttı’ haberi… Manşete bakın, ’85 milyonun evlatları’ olarak çıkıyor. Ama 85 milyonun evlatlarının ödediği vergilerle yayın hayatını devam ettiren bu gazeteler, 85 milyonu yakan zam haberlerini görmezlikten geliyor.”

Sonraki Haber